Головна » 2014 » Березень » 16
Мстислав Володимирович Великий в хрещенні Федір, також Гаральд, на честь діда, останнього англо-саксонського короля Англії - Великий князь Київський (1125-1132), старший син Володимира Мономаха народився 1 червня 1076. З волі батька в тринадцятирічному віці став новгородським князем, де правив в 1088-1093 і 1095- 1117, діючи у згоді з новгородцями і сприяючи зміцненню Новгородської землі. У 1116 році відбулося розширення новгородського дитинця, за його вказівкою закладена була церква Благовіщення на Городище в 1103 році, і в 1113 році - Ніколо-Дворищенский собор. У 1093-1095 роках Мстислав правив у Ростовській землі і зіграв головну роль у боротьбі свого батька Мономаха і Олега Святославича: в 1096 році в битві на річці Ведмедиці він розбив брата Олега - Ярослава Святославича, а потім і самого Олега, якому довелося залишити Муром і Рязань і бігти в с ... Читати далі »
Переглядів: 677 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Велике значення для історії Русі мало правління онука Ярослава Мудрого Володимира Мономаха (1053—1125). Його називали так за родовим ім’ям матері. Існує також легенда, що Костянтин Мономах прислав йому символи царської влади — барми і корону, так звану шапку Мономаха, якою згодом коронувалися московські великі князі й царі. Хоча насправді шапка Мономаха була виготовлена значно пізніше.
 
Своє дитинство Володимир провів при дворі батька в Переяславі. Коли Всеволод Ярославич у 1078 р. став князем київським, Володимир отримав в уділ Чернігів, де п ... Читати далі »
Переглядів: 5696 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Після смерті Володимира його старший син Святополк, який князював у Вишгороді, користуючись відсутністю в Києві інших братів, захопив великий київський стіл. Він почав жорстоку боротьбу проти братів, наміряючись знищити всіх можливих конкурентів у боротьбі за владу.

Після чотирирічної боротьби за великокнязівський престол загинули сини Володимира Борис, Гліб, Святополк, Свято­слав. У 1019 р. Києвом заволодів Ярослав. Однак влада його над руськими землями була не повною, оскільки вже в 1024 р. він поніс поразку в битві під містом Лиственом від свого брата, чернігівського князя Мстислава.
... Читати далі »
Переглядів: 1858 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Князювання Святослава (964-972 рр.) - сина Ольги й Іго­ря - було спрямовано в основному на розширення кордонів Русі і збройну боротьбу із сусідами.

Візантійський автор Лев Діакон, сучасник князя Свято­слава, так описав його зовнішність: це була людина середнього зросту, струнка, із блакитними очима і пласким носом. Він голив бороду і голову, залишаючи довгий пучок волосся на голові і довгі вуси. У вусі Святослава блищала золота серга з двома перлинами і рубіном посередині.

... Читати далі »
Переглядів: 9989 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Після смерті Рюрика Олег, будучи ватажком одного з варязьких загонів, захопив владу в Новгороді, звідкіля на чолі дружини по Дніпру спустився в Київ. Представившись куп­цями, воїни Олега обманом захопили і вбили місцевих князів Аскольда і Діра та захопили місто (882 р.). Київ став центром об'єднаної держави, якій підкорялися також Новгородські землі. При цьому Олегові довелося заново завойовувати слов'янські племена, раніше підвладні Києву. Літопис пові­домляє, що в 885 р. він обклав даниною полян, древлян, сіверян і радимичів, а з тиверцями й уличами продовжував воювати.

... Читати далі »
Переглядів: 3443 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Ранньофеодальна Угорська держава, очолювана князями з династії Арпадів, була поділена на уділи, один із яких, з цен­тром у Нітрі, знаходився в словацьких землях. Першим королем Угорщини став засновник централізованої держави Іш-тван І Святий, якому 1 січня 1001 р. папою Римським була надана корона. Іштвану І належить заслуга викорінення за­лишків язичництва серед мадяр. Спираючись на підтримку Римської курії, Іштвану І вдавалося балансувати в небезпеч­ному вирі подій середньовічної Європи, зберегти корону й територіальну цілісність країни. Заслуги першого короля Угор­щини були високо оцінені католицьким кліром, який уже на­прикінці XI ст. канонізував Іштвана як святого, а святоіштванська корона стала символом мадярської державності.

< ... Читати далі »
Переглядів: 892 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Величезний вплив на історичний поступ Чехії здійснив син Яна Люксембурзько­го — чеський король Карл. Період його правління ввійшов в історію під назвою "золотої доби" На відміну від свого батька, схильного до авантюризму, що майже все життя провів у походах, беручи участь у нескін­ченних європейських війнах, витратив усі державні кошти й мало не довів Богемію до банкрутства, Карл з самого початку «рекомендував себе прагматичним і ощадливим державцем».

Перебуваючи на троні (1346—1378), Карл основну увагу при­діляв вирішенню внутрішньополітичних питань як у самій Чехії, так і у всій імперіі. Незважаючи на участь у численних сутич­ках ... Читати далі »
Переглядів: 1961 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

В європейських країнах у XIII ст. за­вершився процес розподілу праці та формування товарного господарства. Характерними рисами економічного І розвитку цього періоду було розширення площ орної землі, налагодження зовнішньоторговельних зв'язків, розвиток ре­місництва та видобутку корисних копалин, удосконалення гро­шової системи. Трипільна та багатопільна системи землероб­ства створювали умови для інтенсивнішого обробітку грун­тів. Значне збільшення продукції сприяло розвиткові міст, стимулювало феодалів до пошуку нових способів збагачення. За цих умов панщина та натуральні повинності перетворили­ся на грошову ренту. Перехід до грошової ренти в Центральній Європі відбувався у ХIII—XIV ст., на одне-два століття пізні­ше, ніж у Західній Європі. У Чеських землях інтенсивне освоєння нових земель почалося з середини XII ст. й тривало в XIII ст.
... Читати далі »
Переглядів: 2026 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

В умовах наростання феодальної роздробленості молодший син Владислава Германа — Болеслав III Кривоустий (1102-1138) — востаннє об'єднав польські землі. Однак повернути країні могутність, яку та мала за перших Пястів, він не спро­мігся. Перед смертю Болеслав III проголосив принципи успадкування влади (пізніше вони дістали назву статуту), згідно з якими Польська держала остаточно поділялася за його синами на уділи. Верховна влада передавалася старшому синові, який ставав великим князем. Цей акт започаткував у польській історії період феодальної роздробленості.

В ХІІІ ст. німецькі феодали вже загрожували польським землям не тільки із ... Читати далі »
Переглядів: 1199 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

У другій половині VI ст. хазари підпали під владу Західно-тюркського каганату, під яким були протягом століття. Після розпаду Тюркського каганату в середині VII ст. підкорили собі частину болгар, кавказькі й слов'янські племена та створили Хазарський каганат, першу державну формацію на сході Європи. Верховним володарем Хазарського каганату був каган як релігійний зверхник, його заступником і фактичним правителем був цар-намісник.
 
Хазарська держава у VIII ст., під час найбільшої могутності, сягала до Десни, Дніпра та Дагестану. Хазари підкорили багато племен: алан ... Читати далі »
Переглядів: 3707 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Археологічні пам’ятки (черняхівська, зарубинецька, корчуватська культури) свідчать про те, що предками українців були східні слов’яни, які впродовж І тисячоліття н. е. пройшли шлях від військово-демократичної організації племен до ранньофеодальної держави. На цьому шляху простежується принаймні чотири етапи.
 
Наприкінці старої ери завершується епоха первіснообщинного ладу в східних слов’ян. Настає етап розкладу родового ладу й зародження "військової демократи" (II ст. до н. є. — II ст. н. е.). У писемних джерелах тих часів (римські історики Пліній Старший, Тацит) ... Читати далі »
Переглядів: 2212 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Одночасно з розкладом територіальної общини і появою класів відбувається процес об'єднання окремих племен в союзи. Плем'я на даній стадії складалося з групи територіальних общин, пов'язаних пережитками родових відносин, які доповнювалися спільністю деяких економічних інтересів і потребою оборони від ворогів. З часом племена утворювали племінні союзи, які згодом переросли у держави (літописні "княжіння"), внаслідок боротьби яких між собою утворилася держава з центром у Києві.
 
У період становлення класового суспільства слов'янські племена об'єднуються у союзи ... Читати далі »
Переглядів: 2294 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Соціальні відносини у ранніх слов'янських племен першої половини І тис. н. е. були типовими для кінцевого етапу первіснообщинного ладу, періоду зародження класового суспільства. Відбувався процес розпаду старих родових общин. Археологами знайдено залишки великих поселень антів, що складалися з низки окремих господарських будівель, ремісничих майстерень. На зміну родовій общині прийшла нова, територіальна сільська община, у складі якої де-не-де зберігались як пережитки минулого давні великі патріархальні сім'ї. Мала сім'я, яка складалася з чоловіка, жінки і дітей, була важливою ланкою суспільства — сільської общини, особливо характерної для південної, лісостепової зони. У сільській територіальній общині вирізнялися окремі заможні сім'ї, які володіли певною власністю, про що, наприклад, свідчать примітивні ключі від дверних засувів, знайдені археологам ... Читати далі »
Переглядів: 1626 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

У VI-VII ст. східні слов'яни вже становили окрему групу слов'янських племен, відому під назвою антів, і проживали на території між Дніпром і Дністром. Візантійські автори Прокопій Кесарійський та Псевдо-Маврикій, розповідаючи про побут антів і склавинів, вказував на спільність їхнього господарського та суспільного побуту. Про господарство цих племен Псевдо-Маврикій, наприклад, писав, що вони мали багато худоби і "плодів земних, особливо проса і пшениці".
 
Описуючи соціальний лад антів і склавинів, Прокопій говорить, що вони не управляються однією людиною, а здавна ... Читати далі »
Переглядів: 2384 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (1)

Оскільки хронологічну глибину історії слов'янства визначають від III - II тисячоліття до н. е. до розпаду слов'янських угруповань в VI - VII ст. , варто охарактеризувати джерела з даної проблеми.
 
По-перше, це твори античних, візантійських, арабських та інших істориків, географів і мандрівників: Геродота (V ст. до н. е.), Страбона, Плінія, Тацита (I ст. н. е.), Птолемея (II ст. н. е.), Йордана, Прокопія, Маврикія (VI ст. н. е.) і т. д. Величезне значення їх праць полягає в тому, що вони донесли до нас перші письмові відомості про слов'ян. Хоча це були вже не ті пр ... Читати далі »
Переглядів: 2975 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Протягом багатьох століть Словаччина була лише етнографічним поняттям. Словацька етнічна територія компактно розташовувалася у Північній Венфії і в Середні століття називалася Верхньою Венфією. В основу її адміністративно-територіальної організації було покладено розподіл на комітати (окрема область королівського домена), або жупи. Зазнавши певних змін, ця система проіснувала до 1922 р., причому з 16 комітатів на рубежі XX ст. тільки чотири мали словацький моноетнічний склад, а в шести словаки становили більшість.
 
Після розпаду Великої Моравії найважливішим факто ... Читати далі »
Переглядів: 1739 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Формування держави Пржемисловичей.

Слов'янське населення на території Чехії франкські хроніки XI ст. позначали терміном «богеми». Тут осіло кілька племен. У Празькій улоговині жили чехи, в районі пізнішого р. Жатец - лучани, на півночі Чехії, в басейні р. Білин, - лемузи, в районі м. Мельник - літомержіци і пшоване, у східній частині Чехії - Харват, у південній - дуліби. В IX-X ст. у цих племен відбувається розпад родового ладу і формуються ранньофеодальні відносини. Племінні вожді, вельможі та інші могутні особистості захоплювали загальне родове майно і за допомогою дружин привертали в свою власність селища, пов'язані між собою роди і цілі племена, примушуючи жителів п ... Читати далі »
Переглядів: 996 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Землі сучасних Чехії та Словаччини були заселені ще в період нижнього палеоліту, про що свідчать дані археології. Першими людьми на цій території, про які збереглися письмові джерела, були кельти, які прийшли сюди в IV-II ст. до н.е. Одне з цих племен - бої - зайняло північну частину Чехії і Моравії, а згодом проникло і на південь. У південній частині Словаччини осіло інше кельтське плем'я - Котін. Кельти досягли високого рівня розвитку продуктивних сил. Вони видобували метал з руди, використовували залізні землеробські знаряддя. Ремесло почало відокремлюватися від землеробства. Уже заявили про себе релігія і мистецтво. На зорі нашої ери кельтів витіснили германці, що прийшли з півночі і заходу. Чехію зайняли мар-кома, Словаччину - квад. З I по IV ст. н.е. в Подунав'ї розташовувалися римські легіони. Вони вели постійні війни з германцями. У IV-V ... Читати далі »
Переглядів: 1115 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

У попередні десятиліття вітчизняна наука розглядала будь-яку держава як машину для придушення одного класу іншим. Не можна сказати, що це повністю невірно. Однак вірно і те, що природа держави не вичерпується однією лише репресивною функцією. Держава виступає і як потужна витворюючи сила в історії. З точки зору самоорганізації суспільства держава є найважливіша ступінь у приборканні стихійних сил соціального розвитку, суттєве завоювання прогресу. Тому є всі підстави вести відлік власне історичного буття того чи іншого народу з моменту складання державності.
 
Переглядів: 2192 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Населення і внутрішня колонізація.
Основна польська територія в цей час охоплювала близько 250 тис. кв. км. До рубежу X-XI ст. на ній проживало від 750 тис. до 1 млн осіб. Щільність заселення була, природно, нерівномірною. Найбільш густо були заселені Центральна Сілезія, центр Великої Польщі, захід Малої Польщі, Куявія і Помор'я. Ліси займали в той час величезні простори, а незаселені області були особливо великі на кордонах між регіонами.
 
Грод, стаючи військово-адміністративними центрами польської держави, поступов ... Читати далі »
Переглядів: 2388 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Практично неможливо підрахувати, яка була чисельність населення польських земель в VI-IX ст. Згідно з одними оцінками до кінця VIII ст. на території Польщі проживало близько 500 тис., так що середня щільність населення становила дві людини на 1 кв. км. Якщо вірити іншим гіпотетичним підрахунками, населення було більше - 750 тис. осіб і щільність його відповідно вище - три людини на 1 кв. км, а в родючих районах - до чотирьох чоловік.
 
Базову демографічну, виробничу, соціальну ланку суспільства становила велика патріархальна сім'я, що об'єднувала під одним дахом аб ... Читати далі »
Переглядів: 1353 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Слов'янська колонізація представляла собою тривалий і складний процес, який пройшов ряд етапів. Так, стосовно до історії словенців («альпійських слов'ян») початковим моментом їх переселення в Центральну Європу називають вже середину VI ст.
 
З початку поселення і до 620-х рр. «Альпійські слов'яни» визнавали владу аварського каганату, а на західних кордонах у VII - початку VIII ст. вели боротьбу з баварцями і лангобардами.
Переглядів: 625 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Історія поселення хорватів на нині населеної ними території знайшла вельми докладне висвітлення у творі візантійського імператора Костянтина Багрянородного. Автор приділив хорватам особливу увагу, оскільки вони заволоділи найбільшою із західних провінцій імперії - Далмацією, де знаходилися стародавні міста, з втратою яких Візантія не бажала миритися.
 
Особливо докладно розповідається про захоплення та руйнації слов'янами (іноді автор ототожнює їх з аварами) м. Салону, біженці з якого заснували по сусідству сучасний Спліт (Салону раніше була адміністративним центро ... Читати далі »
Переглядів: 2560 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Судячи з повідомлень імператора Костянтина Багрянородного (сер. X ст.), серби з'явилися в VII ст. на землях Балканського півострова (континентальна частина), зайнявши територію нинішньої Сербії і Чорногорії (південна частина Далмації). Костянтин називає сербами також мешканців Неретвлянської області (Пагані), Тре-Бінья (Травунія) і Захумья (Хум) - територій, які згодом увійшли до складу Хорватії та Боснії. Згадка про одне сербське плем’я зустрічається також в «Анналах королівства франків»: це плем'я приєдналося до повстання Людевіта По-Шеви на початку IX ст.
 
Як проходив процес християнізації сербів, судити важко, бо основне джерело, Костянтин Багрянородний, майже не приділив цьому питанню уваги, зазначивши тільки, що хрещення відбулося за імператора Іраклія (перша половина VII ст.), а єпископи і пресвітери були запрошені з Риму. Безсумнівно, цей процес був тривалим. У всякому випадку наслідки «великої схизми» 1054 р. ознаменувалися тут нас ... Читати далі »
Переглядів: 1471 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

У 893 р. на народному соборі в новій болгарській столиці Великому Преславі князь Борис урочисто передав владу своєму третьому синові - Симеону. Симеон мав прекрасну освіту. Більше десяти років він навчався в Константинополі у патріарха Фотія. Самі візантійці називали його Полугрекі і сподівалися на його проімперську надалі політику. Однак в історії Болгарії не було іншого настільки самостійного і самовпевненого, що орієнтується тільки на інтереси своєї країни правителя, яким був цар Симеон (893-927). Чи була політика Симеона з самого початку налаштована на війну з Візантією? Дати відповідь непросто. Так, причиною болгаро-візантійської війни 894 р. було ущемлення інтересів болгарської торгівлі в результаті перенесення болгарського ринку з Константинополя в Салоніки. Протести болгарського правителя Візантія проігнорувала. Симеон послав війська, і візан ... Читати далі »
Переглядів: 2503 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Хрещення Болгарії, створення слов'янської писемності і формування в країні нової християнської духовної культури стали головними подіями болгарської історії другої половини IX - першої чверті X ст. Шлях Болгарії до християнства був тривалим. Визнана Візантією ще в 681 р., Болгарія прийняла нову релігію лише майже два століття по тому, при хані Бориса I (852-889). Болгарський хан, вирішивши ввести в країні нову віру, повинен був впоратися одночасно з двома складними завданнями: вирішити, примусово чи добровільно хрестити свій народ, знайти гідне місце для Болгарії в ряду християнських держав. Для християнських Європи та Візантії язичницька Болгарія не була повноправним партнером.
 
До середини IX ст. в ... Читати далі »
Переглядів: 3701 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Нове державне утворення виникло на Балканському півострові на території між Дунаєм і Балканськими горами в 80-ті рр. VII ст. На початкових етапах формування болгарської державності в цьому процесі взяли участь два народи - протоболгари (народ тюркської групи) і слов'яни. Складний процес розвернувся на території, де раніше мешкали фракійці, що залишили новим прибульцям багаті традиції землеробства, скотарства, торгівлі та оригінальної культури. Ці фракійські райони в VIII-VI ст. до н.е. були охоплені грецької колонізацією. Греки заснували цілий ряд міст на узбережжі Чорного моря, з яких багато після століть стали болгарськими. Серед них Аполлонія (Созополь), Одессос (Варна), Месемврії (Несебир) та ін У II ст. до н.е. на вищезазначених землях з'явилися римляни, остаточно підпорядкувавши фракійців на початку I в. н.е. На південно-заході Балкан ще в ... Читати далі »
Переглядів: 3939 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Однак необхідно враховувати, що інформація, вміщена у тих самих писемних джерелах, не є всебічною і повною. Вона відповідає уявленню античних авторів про хід історичного процесу в глибинних областях Східної і Центральної Європи, розміщених далеко від кордонів Римської імперії. Тому дані писемних джерел необхідно піддавати перевірці всіма доступними досліднику методами.
 
В цій ситуації важливого значення набувають археологічні матеріали. Вони не тільки значно доповнюють історичні, лінгвістичні, антропологічні та інші джерела, але й відкривають широкі можливості для ... Читати далі »
Переглядів: 2122 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Важливе місце в дослідженні слов'янського етногенезу належить мовознавчій науці, оскільки вивчення мови в її розвитку невідривне пов'язане з історією народу — її носія. Мовознавці багато зробили для реконструкції загальнослов'янської мови «як реальної лінгвістичної одиниці, що існувала протягом багатьох століть» (Ф. Л. Філій). Вони досить успішно вирішили питання щодо відношення слов'янської мови до інших індоєвропейських мов і тим самим показали слов'ян як окрему етнічну спільність в сім'ї індоєвропейських народів. Картографування архаїчних слов'янських гідронімів і топонімів має важливе значення для пошуків стародавньої території слов'ян та визначення шляхів і районів їх розселення.
 
Переглядів: 987 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Джерела про древніх слов'ян діляться на три категорії: письмові, археологічні та лінгвістичні.
 
Письмові джерела про стародавніх слов'ян виникли у сусідніх народів. Це твори візантійців, авторів Заходу і письменників Сходу, самі ж слов'яни в цей час своєї писемності ще не мали. Перші відомості про слов'ян повідомили автори перших століть нової ери: Гай Пліній Старший (23-79 рр. Н.е.), який написав «Природну історію»; Публій Корнелій Тацит (нар. бл. 50 р. н.е.) - автор твору «Про походження і місця проживання германців» («Німеччина»); астроном і географ Клавдій Пто ... Читати далі »
Переглядів: 5098 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Питання про походження та місцезнаходження слов'янської прабатьківщини, формування етнічно-культурної спільноти й напрями поширення процесу розселення давніх слов'ян і сьогодні не втратили своєї актуальності. Певні варіанти відповідей на них можна відшукати в різноманітних концепціях та гіпотезах, які перебувають у сучасному науковому обігу.
 
"Дунайська гіпотеза", як найдавніша, посідає серед них провідне місце. Вперше її висунув у середині XI ст. літописець Києво-Печерської лаври Нестор. У "Повісті временних літ" він починає слов'янську історію саме з Подунав'я: ... Читати далі »
Переглядів: 1636 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Слов'яни – одна з найчисленніших груп давньоєвропейського населення. Час її виділення з індоєвропейської спільності ще недостатньо з'ясовано, хоча цьому питанню, як і пошукам слов'янської прабатьківщини, присвячена велика література. Проблема ускладнюється тим, що, на відміну від деяких інших європейських народів, слов'яни дещо пізніше взяли участь в тих історичних подіях, які висвітлені у письмових джерелах. Як відомо, існує чимало припущень щодо прабатьківщини слов'ян. Розглянемо деякі з них.
 
Найдавніша дунайська концепція пов'язана з ім'ям літописця Нестора, я ... Читати далі »
Переглядів: 1654 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Упродовж 1995 р.—першої половини 1996 р. в економічному розвитку України дедалі відчутнішими ставали стабілізаційні процеси. Темпи інфляції та зростання цін на товари та послуги сповільнилися. За першу половину 1996 р. інфляція знизилася з 9,4 до 0,1 %. Уряду вдалося домогтися сповільнення темпів падіння обсягів промислового виробництва та скорочення валового внутрішнього продукту. Помітною стала тенденція до зростання доходів та заощаджень населення. В липні 1996 p., порівняно з червнем, вони збільшилися на 26 %. Активізувалась і зовнішньоекономічна діяльність. Від'ємне сальдо платіжного балансу України зменшувалося і в другому кварталі 1996 р. становило лише 22 млн доларів США. Все це в сукупності сприяло зміцненню української валюти. На ринку спостерігалося неухильне з ... Читати далі »
Переглядів: 2608 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Після прийняття Президією Верховної Ради України 14 листопада 1991 р. постанови № 1809 "Про національну валюту України", Державний комітет з оборони та промислового машинобудування доручив Дніпропетровському проектному інституту опрацювати перед проектні пропозиції щодо організації та розміщення Українського монетного двору. На виконання цього доручення була створена робоча група на чолі з директором інституту Р. Голіковим. Перед групою стояло завдання визначити виробничі потужності Монетного двору та опрацювати варіанти розташування його на діючих підприємствах України. Передбачалось, що в майбутньому він забезпечить не лише карбування розмінної монети, а й виготовлення урядових нагород, металевих знаків державних відзнак, пам'ятних медалей та інших виробів. Однією з про ... Читати далі »
Переглядів: 628 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Наприкінці 80 — на початку 90-х років XX ст. у соціально-економічному, політичному та культурному житті Радянського Союзу стрімко наростали тенденції, спрямовані на його розпад й утвердження союзних республік як незалежних суверенних держав. Кризові явища в економіці, розбалансованість товарно-грошового господарства окремих регіонів вже у 1990 р. змусили Раду Міністрів Української PCP здійснити низку заходів, спрямованих на захист внутрішнього ринку. Ці кроки були зумовлені надмірним зростанням номінальних грошових доходів населення, не забезпечених необхідною товарною масою. Диспропорції між окремими союзними республіками щодо зростання грошових виплат населенню призвели до масового вивозу з України матеріальних цінностей. З огляду на це, постало питання про створення та ... Читати далі »
Переглядів: 1264 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Негативні наслідки Другої світової війни для грошового господарства Радянського Союзу проявлялися у надмірному зростанні грошової маси, необхідної для покриття величезних воєнних видатків; вилученні радянських грошових знаків окупаційними фінансовими установами та їх нестачі на звільнених від ворога територіях; а також у наявності значної кількості виготовлених нацистами фальшивих грошей. Ще задовго до завершення воєнних дій у країні розпочалася підготовка до проведення реформи, спрямованої на швидке радикальне оздоровлення грошової системи, її реалізація була доручена Міністерству фінансів СРСР, яке очолював А. Г. Зверев. Проводити реформу було вирішено без зволікань, однак посуха та неврожай 1946—1947 рр., а також політичне рішення радянського уряду про надання значної ... Читати далі »
Переглядів: 1226 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

11 жовтня 1922 р. постановою Раднаркому Державному банку РСФРР (після утворення Радянського Союзу — Державний банк СРСР), який став емісійною установою, було надано право випуску повновартісних грошових знаків — червінців, які стали першими радянськими стабільними грошовими знаками. Золотий вміст червінця встановлювався на рівні царської золотої десятирублевої монети — 1 золотник 78,24 долі щирого золота. Передбачався випуск банкнот номіналом 1, 2, 3, 5, 10, 25 та 50 червінців. Більшість з них з'явилася на ринку у грудні 1922 р. Відтоді в країні склалася система обігу двох паралельних валют — "совзнаків" та червінців, які не були пов'язані між собою будь-якими вартісними співвідношеннями. Вартість банківських білетів постійно зростала. Якщо 1 січня 1924 р. 1 червінець коштував 30 000 рублів грошовими знаками 1923 р., то 1 лютого ця сума становила вже 86 000 рублів. Роль розмінн ... Читати далі »
Переглядів: 1722 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Внаслідок громадянської війни грошове господарство України було зруйноване. В обігу перебувала величезна кількість найрізноманітніших грошових знаків: царські рублі, випуски російських Тимчасового та радянського урядів, українські емісії часів Центральної Ради, Української Держави гетьмана П. Скоропадського та Директорії УНР, валюта іноземних держав, воєнні гроші білогвардійських армій, місцеві бони окремих областей, міст, національних громад, промислових підприємств та різноманітних організацій тощо. Після встановлення радянської влади і проголошення Української Соціалістичної Радянської Республіки, яка хоча й вважалася незалежною і перебувала в союзних відносинах з радянською Росією, питання грошових відносин та емісійної політики стали винятковою прерогативою Москви. А там у той час існували різні погляди на роль та значення грошей в житті суспільства. В умовах панування док ... Читати далі »
Переглядів: 622 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Захоплені гітлерівською Німеччиною у 1939 р. польські землі було включено до різних територіально-адміністративних одиниць. Найбільш економічно розвинуті західні та північні землі ввійшли до складу Райху. З решти територій у жовтні 1939 р. було створено Генерал-губернаторство з центром у Кракові, що складалося з варшавського, радомського, люблінського та краківського округів, а також частини етнічних українських земель— Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя. Генерал-губернатором призначено одного з керівників нацистської партії Ганса Франка. Хоча керівні посади у Генерал-губернаторстві обіймали німецькі чиновники, воно було наділене певними автономними правами, зокрема, тут було запроваджено власну валюту — так званий краківський злотий. Вже 11 вересня 1939 р. головн ... Читати далі »
Переглядів: 1043 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Грошова система українських земель під владою Польщі

Відновлення незалежності Польщі, яка перебувала в складі Російської імперії, розпочалось восени 1918 року. Поразка Німеччини, розпад Австро-Угорської імперії та підтримка західноєвропейських країн і США прискорили процес державотворення в Польщі. 6 листопада 1918-го у Любліні виник перший незалежний уряд Польської республіки, який очолив Ю. Пілсудський. Формування Польської держави було завершене встановленням її кордонів за ухвалою Паризької мирної конференції в січні 1919 року й прийняттям конс ... Читати далі »
Переглядів: 743 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

На 1944 р., тобто на час приходу на територію Західної України радянських військ, пропагандистський апарат ОУН і УПА був вже цілком сформований, мав чітку і розгалужену структуру. Особливо важливо звернути увагу на тісний зв’язок відділів політвиховання УПА та референтури пропаганди ОУН. Широкомасштабні бойові дії, що точилися на території, охопленій рухом ОУН і УПА, спричинили значні втрати кадрів та руйнування (часто доволі серйозні) організаційної структури.

Важливо відмітити, що крім референтури пропаганди ОУН та апарату політвиховників УПА, які бе ... Читати далі »
Переглядів: 650 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Одними із самих невивчених і невідомих дотепер грошових документів є партизанські грошові знаки ОУН-УПА. Про них пам'ятає хіба що старше покоління, яке пережило війну. У нелегкі повоєнні роки інформація про бофони була засекреченою із зрозумілих причин і надійно осідала в архівах НКВД-КДБ. Бофони, потрапляючи до радянських органів державної безпеки, ставали речовими доказами у звинуваченнях. Наявність у громадян бофонів розцінювалася МДБ-КДБ як факт співпраці з ОУН-УПА.

Що ж таке бофони? Термін "бофон" походить від напису на багатьох зразках цих паперо ... Читати далі »
Переглядів: 536 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)



Випуски бофонів можна систематизувати по відповідним періодах боротьби, які закономірно ставали етапами.
  • Перший етап (1941-1946 рр.) - від початку війни до звільнення території України від німецьких військ, характеризувався створенням широкої мережі підпілля і формуванням військ УПА, які нараховували до 100000 чоловік.
  • Другий етап (1944-1946 рр.) - На який пада ... Читати далі »
Переглядів: 919 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Одними з найбільш невивчених і невідомих дотепер грошових документів є партизанські грошові знаки ОУН-УПА. Видані на Заході монографії, в яких автори аналізують фінансові проблеми рухів опору окупованих країн Європи часів Другої світової війни, військового грошового обігу, не згадують про наявність у бандерівців добре організованих фінансово-господарських органів, здатних за допомогою спеціальних грошових документів - бофонів - і інших форм діяльності мобілізувати великі матеріальні ресурси для партизанської боротьби проти нацизму і сталінізму.

... Читати далі »
Переглядів: 528 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Питання про те, чи друкував свої власні гроші Нестор Махно в 1919 р., досі не розв’язане остаточно. У численних статтях, навіть ґрунтовних наукових виданнях, зустрічаємо твердження про те, що на території, яку контролювала армія Махна, «ходили свої гроші». Для того, щоб з’ясувати, що саме мають на увазі прихильники такої думки і що то були за гроші, звернемося до витоків питання, коли ще у 20-х рр. боністи-колекціонери почали шукати по сусіках ті таємничі грошові знаки. Чутки про них були настільки настирливими, що у 1925 р. з’явилася стаття під назвою «Дуже цікаво знати: чи існували бони Н. Махна?».1 Посилаючись на поважні джерела інформації, серед яких були спогади тих, хто у той час перебував на Катеринославщині, чи в лавах вояків Махна, автор наводить їх слова про те, ... Читати далі »
Переглядів: 796 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

У літературі про паперові знаки незаслужено мало уваги приділено українським знакам державного казначейства гідністю в 25 і 50 карбованців. Між тим, значення їх для грошового обігу в Україні в 1918-1920 рр. був надзвичайно великий. Є підстави вважати, що обсяг їх емісії, становив значно більше половини обсягу всіх випущених за цей час українських грошових знаків. Всього ж, за нашими підрахунками, на території Україні в 1918-1920 рр. було випущено в обіг близько 5,5 млрд. карбованців в знаках державного казначейства (далі також - казначейських знаках) зразка 1918 р.

... Читати далі »
Переглядів: 541 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Гроші Одеси.

В Одесі існувала в невеликому металевому монетовидному кружечку з вибитими гербом міста, написом: "Розмінна марка", номіналом: "5 коп.". І датою - "1917".

Невже спеціальні одеські гроші? Як прояснилось, саме т ... Читати далі »
Переглядів: 563 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

З усіх польських міст і містечок, які мали відношення до боністиці, (тобто, в яких у 20-ті роки минулого століття випускалися й були в обігу місцеві гроші) найбільшу популярність серед колекціонерів бон мають Житомир, Радомишль, Малин та Новгород-Волинський (Звягель).

Обласний центр Житомир (Волинської губернії) в 1918-1919 рр. налічував близько десяти випусків паперових грошових знаків загальнообов'язкового характеру - ті, які мали обіг нарівні з державними грошовими знаками. У ці емісії не входили паперові знаки, які випускалися різними конторами, фі ... Читати далі »
Переглядів: 495 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Боністика вивчає як гроші державних емісій (загальнообов’язкові емітовані згідно із законом), так і місцеві та приватні грошові випуски (не обов’язкові для всіх) що перебувають у обігу паралельно з національною валютою. Це тимчасові бони, які надходять до обігу на регіональному рівні від імені владних структур , міст, органів місцевого самоврядування , відділень великих банків, підприємств кооперативів тощо, під забезпеченням матеріальних цінностей, що перебувають у їхній власності (валюти, нерухомого майна представників влади). Появу місцевих та приватних грошей зумовлюють об’єктивні причини - війни, революції, спад виробництва, зменшення податкових надходжень до місцевих бюджетів, складний фінансовий стан держави коли населення потерпає від нестачі готівки.
... Читати далі »
Переглядів: 553 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Випускав свої гроші також і генерал Юденич. Проте вони не набули широкого розповсюдження і були продані у кондитерські заклади Таллінна з подальшим їх використанням — як обгортки для цукерок.

На російсько-монгольському кордоні у м. Кяхті в обігу були керенки (20, 40 руб.). У зв'язку з нестачею розмінних грошей керуючий місцевим відділенням народного банку висунув ідею «четвертувати» керенки. Кожна з чотирьох частин була самостійною, наклеювалась на спеціальний бланк і була підписана автором ідеї — Єрмолаєнком та комісаром відділення Держбанку Малофєєви ... Читати далі »
Переглядів: 487 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Внаслідок воєнних дій значна частина України, а з осені 1920 р. — вся її територія опинилася під владою українського більшовицького уряду, позбавленого будь-якої самостійності при вирішенні питань не тільки політичного, а й фінансового характеру. Керівництво грошово-емісійною політикою перебувало у монопольному віданні Москви. В умовах постійних воєнних дій більшовики не змогли провести радикальної грошової реформи, тому продовжували у величезній кількості друкувати підготовані Тимчасовим урядом грошові знаки номіналом 1, 3, 5, 10, 25, 50,100, 250, 500,1000, 5000 та 10 000 рублів. Лише у 1919 р. на ринку з'явилися так звані "расчетные знаки" вартістю 1, 3 та 5 рублів. Вони мали вигляд поштових марок, і на них вперше було розміщено радянську символіку. Потреба у дедалі більшій кількості грошей змусила радянський уряд дозволити використання різноманітних грошових сурогатів — купо ... Читати далі »
Переглядів: 682 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


У листопаді 1918 р. відбулися революції в Австро-Угорщині та Німеччині, які сприяли поваленню монархій відповідно Габсбургів та Гогенцолернів. Відтак, був повалений окупаційний режим в Україні, а за ним — і гетьманський уряд. Вночі 14 листопада 1918 року в Білій Церкві було створено Українську Директорію, яка через місяць увійшла до Києва. Директорію очолювали 5 осіб: Голова В. Винниченко, головний отаман С. Петлюра, а також Ф. Швець, А. Макаренко та О. Андрієвський. Після Акту Злуки УНР і ЗУНР (січень 1919 р.) до Директорії кооптувався Є. ІІетрушевич як Президент ЗУНР. У липні 1919 р. єдиним керівником Директорії став С. Петлюра. Народними міністрами фінансів були почергово В. Мазуренко та Б. Мартос, згодом — М. Кривецький, потім знову Б. Мартос.
... Читати далі »
Переглядів: 1380 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


29 квітня 1918 року відбувся з'їзд вільних хліборобів, на якому (за підтримки німців і австрійців) гетьманом України був обраний Павло Скоропадський. Він же й проголосив постання Української Держави, розпустивши перед цим не без допомоги німців Центральну Раду.

31 травня 1918 року гетьман Скоропадський віддав наказ про введення до о ... Читати далі »
Переглядів: 641 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)

Після лютневої революції 1917 р. в Петрограді та утворення в березні Центральної Ради питання про введення своєї національної валюти в Україні спершу навіть не піднімалося. Нова влада ставила собі за мету домогтися лише права на автономію України в складі федеративної демократичної Російської республіки, а отже, вихід з єдиного економічного простору не планувався. Однак зі стрімкою зміною політичної ситуації протягом літа-осені перед українським керівництвом постало нове завдання: відтепер ішлося про незалежність і суверенітет республіки, про державність України та перспективи її самостійного національного розвитку. Проголошення за III Універсалом (листопад 1917 р.) Української Народної Республіки в рамках федерації стало першим кроком на шляху до набуття статусу незалежної держави. Проте ще до проголошення в IV Універсалі (січень 1918 р.) самостійності УНР Центральна Рада пров ... Читати далі »
Переглядів: 952 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)



Боністика відіграє важливу роль у роботі вчителя на уроках історії та значно розширює можливості в викладацькій діяльності. Зокрема відомості з боністики дуже корисні при вивченні тем економічного розвитку країн, грошових реформ. В цих темах розкриваються такі поняття, як емісія – випуск паперових грошей, девальвація – офіційне зменшення курсу вартості грошей, деномінація – заміна грошових купюр з відповідною одночасною зміною масштабу цін. Ці економічні явища були тісно зв’язані з різними політичними подіями, зокрема, війнами.
... Читати далі »
Переглядів: 847 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)


Паперові гроші є знаками або представниками повноцінних грошей. Історично паперові гроші виникли в результаті металевого обігу і з'явилися в обігу як заступники срібних або золотих монет. Об'єктивна можливість звернення заступників дійсних грошей виникла з особливостей функцій грошей як засобу обігу, оскільки вони є посередником в обміні товарів. Перетворення можливості в дійсність являє собою тривалий історичний процес, який охоплює наступні етапи:
  • I етап - стирання монети, в результаті чого повноцінна монета перетворюється в знак вартості;
  • II етап - свідома псування металевих монет державною владою, тобто спеціальне зниження металевого змісту мон ... Читати далі »
Переглядів: 641 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)



Паперові гроші – наділені примусовим курсом грошові знаки або символи повноцінних грошей, випущені для витрат держави.

Поява паперових грошей зумовлена відставанням видобутку коштовних металів від зростаючих потребу засобах об ... Читати далі »
Переглядів: 2618 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)



З висоти ХХІ ст. людство дедалі пильніше оглядає й осмислює свою багатовікову історію, її повчальні уроки. Спираючись на досвід минулого, воно шукає відповідей на болючі проблеми й намагається визначити оптимальні шляхи розв’язання насущних завдань сьогодення.

... Читати далі »
Переглядів: 1972 | Додав: faktor | Дата: 16.03.2014 | Коментарі (0)