Головна » 2014 » Березень » 16 » Зовнішня та внутрішня політика Святослава. Розквіт давньоруської держави за Володимира Святославича.
21:24
Зовнішня та внутрішня політика Святослава. Розквіт давньоруської держави за Володимира Святославича.
Князювання Святослава (964-972 рр.) - сина Ольги й Іго­ря - було спрямовано в основному на розширення кордонів Русі і збройну боротьбу із сусідами.

Візантійський автор Лев Діакон, сучасник князя Свято­слава, так описав його зовнішність: це була людина середнього зросту, струнка, із блакитними очима і пласким носом. Він голив бороду і голову, залишаючи довгий пучок волосся на голові і довгі вуси. У вусі Святослава блищала золота серга з двома перлинами і рубіном посередині.

На початку князювання військова активність Святослав була зосереджена на Сході. Протягом 964-966 р.р. Святослав у результаті численних походів приєднав землі вятичів, завдав поразки Волзькій Болгарії, підкорив мордовські племена, розгромив Хазарський каганат, успішно воював на Північному Кавказі й Азовському узбережжі, відбив натиск печенігів. Однак розгром Хазарського каганату відкрив шлях на Русь кочовим народам Сходу, у першу чергу печенігам.

Крім цього, успішні завойовницькі походи Святослава стривожили Константинополь, який побоювався посилення Русі. У 968 р. візантійський імператор запросив Свято­слава для боротьби з болгарами, зіштовхнувши між собою дві небезпечних для імперії слов'янські держави - Русь і Дунайську Болгарію. Але після того, як Святослав наніс болгарам ряд великих поразок і укріпився в Подунав'ї, наміряючись навіть перенести туди свою столицю, Константи­нополь виступив на боці болгар і підштовхнув печенігів до набігу на Київ. Перервавши воєнні дії, Святослав у 968 р. на короткий час повернувся до Києва, але вже в 969 р. розпочав другий похід на Балкани. Однак боротьба з Візантією закін­чилася невдало: після ряду тактичних перемог Святослав був оточений стотисячним грецьким військом. З величез­ними втратами йому удалося відійти на Подніпров'я, відмовившись від завойованих дунайських територій.

Під час повернення в Київ Святослав у 972 р. потрапив у засідку, влаштувану печенігами біля дніпровських порогів за вказівкою Візантії. Він був убитий. За легендою, печені­зький хан Куря наказав зробити з черепа Святослава чашу для вина.

Святослав також спробував закріпити владу династії Рюриковичів, ліквідувавши залишки племінних княжінь. У 969 р. він розділив князівства між синами, поставивши своїм намісником у Києві Ярополка, у Древлянській землі — Олега, а в Новгороді — Володимира. Після смерті Свято­слава його сини почали боротьбу за оволодіння великокня­зівським престолом. Спочатку великим князем Київським став Ярополк, що убив конкурента - брата Олега Древлянского (977 р.) Молодший брат Ярополка Володимир Святославич, найнявши варязьку дружину, вирушив на Київ. У ході війни Ярополк був убитий, і Володимир став великим князем.

Князювання Володимира стало початком періоду розквіту Київської Русі. Продовжуючи політику своїх попередників по об'єднанню навколо Києва слов'янських земель, Володимир у 981-993 рр. підкорив вятичів і хорватів, а також литовське плем'я ятвягів. Саме в цей час остаточно визначилися і закріпилися кордони Русі, у складі якої об'єдналися всі землі східних слов'ян. На півночі вони доходили до Чудського і Ладожського озер, на півдні - до лінії Південний Буг-Рось-Дон, на сході - до межи­річчя Оки і Волги, на Заході - до Дністра, Карпат, Німану і Західної Двіни. Давньоруська держава стала найбільшою країною тогочасної Європи.

Була вирішена одна з найважливіших задач того часу: забезпечення захисту руських земель від набігів численних печенізьких племен. Для цього по ріках Десні, Осетрі, Сулі, Стугні був споруджений ряд фортець.

В зовнішній політиці метою Володимира було, з одного боку, зміцнення південних і східних кордонів Русі, на яких проходила постійна боротьба з кочівниками, а з іншого боку — зміцнення її становища серед християнських держав Євро­пи. Володимир вів активну дипломатичну гру, закріплюючи політичні союзи за допомогою династичних шлюбів. Сина Святополка він оженив на доньці польського короля Болеслава Хороброго, Ярослав став зятем шведського короля Олафа Скот-конунга. Численні шлюби самого Володимира (літопис пові­домляє, що в князя було 5 офіційних дружин) також носили династичний характер.

Велике політичне значення мало також офіційне прий­няття християнства як державної релігії. Після хрещення Русі розширилися її відносини з Візантією і Священною Рим­ською імперією, з якою у 1013 р. було укладено дипломатичний договір.

При правлінні Володимира відбулося зміцнення держави. Князівські сини і старші дружинники отримали в управління найбільші центри - колишні племінні княжіння. Таким чином, на зміну старій родовій знаті остаточно прийшов клас феодалів, що знаходився у васальній залежності від вели­кого князя Київського і зосередив у своїх руках велику земельну власність. При цьому родоплемінний розподіл схід­нослов'янських земель змінився територіальним, що озна­менувало остаточне складання держави, яка управлялася призначуваними великим князем намісниками і удільними князями. У результаті цієї реформи всі найбільші феодальні володіння Русі і усі вищі ступні феодальної ієрархії зосередилися в руках одного князівського роду - Рюриковичів.

Ще одною реформою Володимира стало впровадження зводу законів усного звичаєвого права, названого літописцем «Уста­вом земельним», який згодом став основою першої на Русі писаної збірки юридичних норм «Правди Ярослава» (1016 р.).

Усе вільне населення Київської Русі звалося «люди». Звідси термін, що означає збір данини - «полюддя». Основна маса сільського населення називалася «смердами». Вони могли жити як у сільських громадах, що несли повинності на користь держави, так і у вотчинах (спадкоємних феодальних володін­нях, де феодальна залежність була більш важкою).

Селяни не були власниками землі, а були її користува­чами, одержуючи від феодала ділянку землі на тих або інших умовах аж до спадкоємного користування. Звідси осо­биста залежність селянина від феодала, ступінь якої могла бути різною - від виплати натуральної або грошової ренти (оброку) до панщини. Перетворення колишніх вільних общин­ників у феодально-залежне селянство йшло по трьох основних напрямках: або в результаті захоплення общинних земель фео­далами, або шляхом роздачі князем земель дружинникам, або шляхом поневолювання селян унаслідок їхнього розорення через неврожаї, голод, пожежі, стихійні лиха, напади ворогів і т.п.

Одним зі шляхів закріпачення вільного населення було закупництво. Селяни, що розорилися або зубожіли, брали у фео­далів у борг «купу» - частину врожаю, худобу, гроші. Звідси назва цієї категорії феодально-залежного населення - закупи. Закуп повинен був працювати на феодала-кредитора і підко­рятися йому, поки не поверне борг. Крім смердів і закупів у кня­зівській і боярській вотчині були раби, яких називали «холо­пами», або «челяддю». їх ряди поповнювалися як з числа бран­ців, так і з числа одноплемінників, що розорилися.
 
В останні роки правління Володимира загострилися його відносини із синами - Святополком і Ярославом, що почали виявляти прагнення до самостійності і виходу з-під влади вели­кого князя. Під час підготовки до військового походу на Новго­род у 1015 р. проти Ярослава, який відмовився платити дани­ну Києву, Володимир помер.

Переглядів: 9989 | Додав: faktor | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: