Головна » 2014 » Березень » 16 » Підборка паперових грошових знаків.
20:34
Підборка паперових грошових знаків.

Паперові гроші є знаками або представниками повноцінних грошей. Історично паперові гроші виникли в результаті металевого обігу і з'явилися в обігу як заступники срібних або золотих монет. Об'єктивна можливість звернення заступників дійсних грошей виникла з особливостей функцій грошей як засобу обігу, оскільки вони є посередником в обміні товарів. Перетворення можливості в дійсність являє собою тривалий історичний процес, який охоплює наступні етапи:
  • I етап - стирання монети, в результаті чого повноцінна монета перетворюється в знак вартості;
  • II етап - свідома псування металевих монет державною владою, тобто спеціальне зниження металевого змісту монет з метою отримання додаткового доходу в казну;
  • III етап - випуск казначейством паперових грошей з примусовим курсом з метою отримання додаткового доходу в скарбницю.
Впровадження в обіг нічого не вартою папірці пройшло величезний шлях від випуску перших монет (Лідія - VII ст. До н.е.) до перших паперових грошей (Китай - XII ст. Н.е. Європа і Америка - XVII-XVIII ст. н.е.). У Росії паперові гроші були введені в обіг під час правління Катерини II в 1769 р. У сучасний період паперові гроші в вигляді казначейських квитків збереглися в 10 країнах (США, Італії, Індії, Індонезії та ін.).

Отже, сутність паперових грошей (казначейських квитків) полягає в тому, що це - грошові знаки, що випускаються для покриття бюджетного дефіциту і звичайно не розмінні на метал, але наділені державою примусовим курсом.

Особливість паперових грошей полягає в тому, що вони, будучи позбавленими самостійної вартості, забезпечені державою примусовим курсом, а тому набувають представницьку вартість в обігу, виконуючи роль купівельного і платіжного засобу.

Економічна природа грошей така, що виключає можливість бумажноденежного звернення. По-перше випуск паперових грошей не регулюється потребами товарообігу в грошах, по-друге, відсутній механізм автоматичного вилучення надлишку паперових грошей з обігу.

Паперові гроші, оскільки не мають власної вартості, непридатні для виконання функції грошей як скарбу, отже, їх надлишок не може піти з обігу. Потрапивши в обіг, паперові гроші застряють в його каналах, переповнюють їх і знецінюються. Таким чином, за самою природою паперових грошей їм властива нестійкість.

Нестійкість і знецінення паперових грошей можуть бути викликані наступними причинами:
  • надлишковий випуск в обіг;
  • занепад довіри до уряду, впускається гроші;
  • несприятливий платіжний баланс.
Знецінення може бути пов'язано з урядовою кризою, загрозою повалення державної влади і втратою довіри населення до паперових грошей.

Кредитні гроші. Розширення комерційного та банківського кредиту в господарстві в умовах, коли товарні відносини набули всеосяжний характер, привело до того, що загальним товаром стають кредитні гроші, які належать до вищої сфері суспільно-економічного процесу й управляються зовсім іншими законами.

Безпосередня форма товарного обігу - Т - Д - Т, тобто перетворення товару в гроші і гроші назад в товар. Для обігу товарів з їх середовища виділяються специфічний товар, який виконує грошові функції. В умовах розвиненого капіталістичного виробництва, коли повсюдним не обіг товару, а обіг капіталу, останній також виділяє з-поміж себе ту частину, якої додаються грошові функції.

При простому товарному виробництві обіг окремо від виробництва і товари знаходять суспільне визнання лише завдяки перетворенню їх в гроші. При капіталістичному виробництві, яке характеризується формулою Г - Т - Д, звернення є лише одним з моментів виробництва. У даному випадку товару немає необхідності отримувати суспільне визнання тільки через гроші, він знаходить його в самому процесі виробництва, виступаючи як капітал, що є суспільним відношенням. Гроші тут висловлюють суспільний зв'язок, яка склалася перш, ніж вони почали функціонувати.

По мірі розвитку обігу грошової форми стає все більш скороминущої. І товари все в більшому ступеню отримують суспільне визнання не стільки через гроші, скільки безпосередньо в процесі виробництва. Тому укладену в них робочий час уже в процесі виробництва починає виступати як суспільно необхідне. Внаслідок цього товари виявляються здатними співвідноситися один з одним вже на даному ступені, а не після попереднього їх прирівнювання до грошового товару в обігу.

Таким чином, кредитні гроші виникають тоді, коли капітал оволодіває самим виробництвом і додає йому зовсім іншу, ніж раніше, змінену та специфічну форму. Вони з'являються не з обігу, як товар-гроші в докапіталістичної формації, а з виробництва, з кругообігу капіталу.

Оскільки основним об'єктом мінових відносин за капіталізму стає не товар як такий, а товарний капітал, то роль грошей виконує не грошовий товар, а грошовий капітал. Отже, не гроші виступають в формі грошового капіталу, а грошовий капітал - в формі кредитних грошей.

Кредитні гроші пройшли наступну еволюцію: вексель, банкнота, банківські депозити, чек, електронні гроші, кредитні картки.

Вексель - це письмове зобов'язання боржника (простий вексель) або наказ кредитора боржнику (перекладний вексельтратта) про сплату визначеної у ньому суми через певний термін кредитору чи третій особі. Простий і перекладний вексель - це різновиди комерційного векселя. Крім того, є також фінансові векселі, тобто боргові зобов'язання, що виникли з надання в борг певної суми грошей. Їх різновидом є казначейські векселі, за якими боржником виступає держава. Існують дружні векселі, які виставляються один на одного з метою подальшого врахування їх у банку. Бронзові, або дуті, векселі - боргові зобов'язання, що не мають реального забезпечення.

Характерними особливостями векселя є:
  • абстрактність - на векселі не вказано конкретний вид угоди;
  • безперечність - обов'язкова оплата боргу аж до прийняття примусових заходів після складання нотаріусом акта про протест;
  • обертаність - передача векселя як платіжного засобу іншим особам з передавальної написом на його обороті, що створює можливість взаємного заліку вексельних зобов'язань.
Використання векселя має свої межі: по-перше, вексель обслуговує лише оптову торгівлю, по-друге, і в оптовій торгівлі сальдо взаємних вимог погашається готівкою.

Банкнота - це боргове зобов'язання банку. В даний час випускається центральним банком шляхом переобліку векселі, кредитування різних кредитних організацій і держави.

Вперше банкноти були випущені XVII ст. на основі переобліку приватних комерційних векселів. Первісно банкнота мала подвійне забезпечення: комерційну гарантію, оскільки випускалася на базі комерційних векселів пов'язаних з товарообігом, і золоту гарантію, що забезпечила її обмін на золото. Такі банкноти називалися класичними, мали високу стійкість і надійність. На відміну від векселя банкнота являє собою безстрокові боргові зобов'язання продавця і забезпечується гарантією центрального банку який у більшості країн став державним.

Сучасна банкнота втратила по суті обидві гарантії: не всі векселі, переобліковуються центральним банком, забезпечені товарами, і відсутній обмін банкнот на золото. В теперішній час центральні банки випускають гроші суворо певної вартості. По суті, вони є національними грошима на всій території держави.

Відмінність банкноти від векселя:
  • по терміновості - вексель представляє собою термінове боргове зобов'язання, а банкнота - безстрокові боргові зобов'язання;
  • по гарантії - вексель має індивідуальну гарантію, а банкнота - державну гарантію.
Чек - письмове розпорядження платника своєму банку сплатити з його рахунку держателю чека певну грошову суму.

У перші чеки з'явилися в обігу в XVI Великобританії та Нідерландах. З розвитком системи вони отримали широке поширення. Розрізняють три основних види чеків:
  • Іменний - на певну особу без права передачі;
  • Представницькою - без вказівки одержувача;
  • Ордерний - на певну особу, але з правом індосаменту на звороті документа.
Відповідно до Положення про чеки, затвердженим у 1929.г в СРСР діяли два види чеків: розрахункові і грошові. Розрахункові чеки - це письмові доручення банку здійснити грошовий платіж з рахунку чекодавця на рахунок чекодержателя користувалися для безготівкових розрахунків. Грошові чеки - служили для отримання підприємствами, організаціями готівкових грошей. Випуск чеків в обіг не регулюється законодавством, визначається потребами комерційного обороту.

Особливе значення чек має як засіб для безготівкових розрахунків.

Використовується:
  • для отримання в банках готівки;
  • для розрахунків за товари та послуги (ордерні і пред'явницькі).
Переглядів: 641 | Додав: faktor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: