Головна » 2014 » Березень » 16 » Соціально-економічний розвиток Словаччини в XII-XIV ст. Словаччина в умовах феодальної роздробленості і за часи правління Матуша Чака Тренчи
21:22
Соціально-економічний розвиток Словаччини в XII-XIV ст. Словаччина в умовах феодальної роздробленості і за часи правління Матуша Чака Тренчи
Ранньофеодальна Угорська держава, очолювана князями з династії Арпадів, була поділена на уділи, один із яких, з цен­тром у Нітрі, знаходився в словацьких землях. Першим королем Угорщини став засновник централізованої держави Іш-тван І Святий, якому 1 січня 1001 р. папою Римським була надана корона. Іштвану І належить заслуга викорінення за­лишків язичництва серед мадяр. Спираючись на підтримку Римської курії, Іштвану І вдавалося балансувати в небезпеч­ному вирі подій середньовічної Європи, зберегти корону й територіальну цілісність країни. Заслуги першого короля Угор­щини були високо оцінені католицьким кліром, який уже на­прикінці XI ст. канонізував Іштвана як святого, а святоіштванська корона стала символом мадярської державності.

Необхідність зміцнення держави зумовлювалася зовніш­ньою загрозою. Особливу небезпеку для молодої країни ста­новила Священна Римська імперія. Угорщина адміністратив-но поділялася на замкові округи (комітети), очолювані ішланом, центрами яких були замки-фортеці. На зміну родоплемінним відносинам поступово прийшли соціально-територіальні. Так, Ішпан Нітранського комітату, як правило, був наступником престолу.

Закони, прийняті в період правління Іштвані І, заклали підвалини феодального землеволодіння, визначили відмінності між родовою власністю і родовими маєтностями, закріпили за вільними землевласниками право передавати власність за заповітом і за спадком. В Угорському королівстві крім мадя­рів жили хорвати, словаки, німці, серби та представники ін­ших народів. Офіційною мовою, як і в інших середньовічних державах, вважалася латинська, якою велося офіційне листування, проводилося навчання, правилася служба в церкві.

У 1241 р. Угорське королівство зазнало руйнівного нападу монголів. Військо короля Бели IV (1235-1270) було розбите й загарбники вдерлися до внутрішніх районів Угорщини. Вна­слідок монголо-татарської навали країна була спустошена, мі­ста зруйновані, розпочався голодомор, від якого загинуло май­же мільйон чоловік. Однак у гірських районах, де словацьке населення становило більшість, монголо-татари завдали зна­чно менших збитків. У словацьких землях у цей період поси­люється німецька колонізація.

В умовах феодальної роздробленості та послаблення цен­тральної влади, що відбувалися в період правління королів з т. зв. "змішаних династій", словацькі землі на початку XIV ст. фактично були розділені на дві частини. Неофіційним прави­телем західних областей став магнат М. Чак (1260-1321) з Тренчина, а східний регіон контролював великий землевласник О. Абі. Однак уже першому королю з нової правлячої Анжуйської династії Карлу І Роберту (1308-1342) вдалося, спираю­чись на підтримку шляхти та міських патриціатів, подолати сепаратизм феодальної опозиції і зміцнити королівську владу.

В Угорській державі відбулися значні соціально-економічні зрушення: завершилося формування системи феодальної за­лежності, зміцніли великі феодальні господарства, приско­рився розвиток міст і торгівлі. Відсутність протягом досить тривалого періоду руйнівних війн, епідемій тощо, господар­ське піднесення та інші чинники сприяли збільшенню насе­лення королівства. Переважну частину людності словацьких земель становили залежні селяни, які відробляли феодальну рен­ту, сплачували "церковну десятину", а з XIV ст. й т.зв "дев'ятину" — натуральний державний податок. Однак османська загроза, шо виникла на півдні країни, спричинила введення нових повинностей і посилення панщини. Так, у 1397 р. був запроваджений спеціальний податок, кошти від якого Йшли на організацію оборони від османів. У словацьких землях бу­дувалися кам'яні фортеці, засновувалися нові міста, загальна кількість яких сягнула в XIV ст. кількох десятків. Багато міст домагалися автономії в управлінні та судочинстві.

Наявність багатих родовищ корисних копалин, позитивні змі­ни в економічних відносинах сприяли прискоренню розвитку сло­вацьких земель, зростав видобуток срібла, золота й міді; роз­вивалися господарство й торгівля в таких містах, як Банська Бистриця, Банська Штявниця, Нова Баня, Кремни ця, Левоча та ін. Так, у другій половині XIV ст. дістав продовження торговельний шлях на північ від Дунаю до Ступави, а звід­ти—до Брно й Праги, завдяки чому виникло торгове місто Жиліна.

Розвиток торгівлі й поширення грошової ренти вимагали впорядкування монетної системи Угорського королівства. В обігу тут були як іноземні, так і власні металеві гроші. Однак вага монет, що карбувалися зі словацького срібла, постійно змінювалася. З ініціативи Карла II була впроваджена нова єдина грошова система. У Кремниці почали карбувати золоті дукати й срібні динари.

Дальший розвиток Угорського королівства був пов'язаний з правлінням Лайоша І (Людовік Анокуйський Великий) (1342— 1382). Саме в цей період міщани словацького походження були зрівняні в правах з німцями в Жиліні та інших містах.

Після смерті Лайоша І, який не залишив наступника, коро­лівство знову пережило період анархії, викликаної боротьбою за трон. Після тривалої боротьби, в 1387 р. королем Угорщини став син німецького імператора й чеського короля Карла IV — Сигізмунд Люксембурзький, одружений з дочкою Лайоша І — Марією. Новий король намагався зупинити експансію Осман­ської імперії, яка після поразки сербів на Косовому полі (1389 р.) фактично стала межувати на півдні з Угорщиною, проте за­знав поразки і сам ледве не потрапив у полон.

Для ведення війн королі потребували грошей. Коли їх не вистачало, вона позичали гроші у можновладців, віддаючи під заставу цілі міста й регіони. Так, Сигізмунд заставив Бра­тиславу й Нітру моравським графам, тринадцять королівських міст відійшли польському королю і т. ін. Шляхта буяв не вдоволена такою політикою, в Нітрі з цієї причини навіть спалахнуло повстання.
 
Наприкінці XIV ст. у гірській частині словацьких земель розпочалася волоська колонізація. Скотарські племена воло­хів, які перебували на родоплемінному етапі розвитку, при­йшли сюди з Карпат. Прийдешні волохи залишалися віль­ними людьми, проте мусили сплачувати "дев'ятину" худобою, яку вони випасали на землях місцевих феодалів. З часом волохи осіли в цій місцевості й частково асимілювалися з місцевим населенням.
Переглядів: 892 | Додав: faktor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: