Головна » 2014 » Березень » 15 » Археологічна періодизація. Абсолютна та відносна хронологія.
00:47
Археологічна періодизація. Абсолютна та відносна хронологія.
За час розвитку археологічної науки зусиллями вчених багатьох країн вироблено загальну періодизацію пам'яток археології. У кожному великому районі Європи вона, однак, має деякі відмінності, особливо щодо пізніх археологічних періодів.
 
Для території України вже більш-менш усталеною є така загальна археологічна періодизація:
 
I. Кам'яний вік:
  • палеоліт — від появи людини до 10 тис. років тому; 
  • мезоліт — ІX—V тисячоліття до н.е.; 
  • неоліт — VI—IV тисячоліття до н.е.
II. Мідно-бронзовий вік:
  • енеоліт (мідний вік) — IV—III тисячоліття до н.е.; 
  • бронзовий вік — II — початок І тисячоліття до н.е.
III. Ранній залізний вік — скіфо-сарматська епоха й античність:
  • передскіфський період — ІХ-VIII ст. до н.е.;
  • скіфський період — VII—III ст. до н.е.;
  • сарматський період — III ст. до н.е. — III ст. н.е.;
  • антична епоха у Причорномор'ї — VII ст. до н.е. — IV ст. н.е.
IV. Ранньослов'янський час та епоха Великого переселення народів:
  • культури рубежу ер та першої половини І тисячоліття н.е. (зарубинецька, східнопшеворська, частково липицька, черняхівська та ін.);
  • культури східних слов'ян другої половини І тисячоліття н.е. (пам'ятки типу Корчак, Луки Райковецької, Пеньківки, волинцівського та роменського типів та ін.);
  • епоха Великого переселення народів — III—VII ст.
V. Києворуський період. Середньовічна археологія півдня України (IX-XIV ст.).
VI. Козацька доба (XV-XVIII ст.).
 
Внаслідок нерівномірного історичного розвитку населення окремих територій деякі археологічні культури різних епох могли розвиватися одночасно. Наприклад, на півночі України в IV і III тисячоліттях до н.е. продовжувався неоліт, а на півдні в цей час склався вже мідний вік. Збігаються в часі скіфо-сарматська епоха і поширення античної цивілізації у Причорномор'ї тощо.
 
Кам'яний вік та епоха міді-бронзи належать цілком до первіснообщинної формації. Ранній залізний вік, ранньослов'янський час і епоха Київської Русі збігаються з рабовласницькою формацією та ранньофеодальною епохою.
 
Перш ніж створити періодизацію первісного суспільства, досліднику, насамперед, необхідно простежити послідовність історичних подій у часі, тобто встановити хронологічне співвідношення матеріальних об'єктів і явищ, зафіксованих джерелами (археологічними, антропологічними, етнологічними, лінгвістичними тощо) та, по можливості, визначити час їх існування. Відповідно до цього, історичну хронологію поділяють на відносну (релятивну) й абсолютну. За допомогою відносної хронології історик визначає лише послідовність або одночасність історичних подій, матеріальних об'єктів та явищ у часі, тоді як завдяки абсолютній хронології він установлює конкретні дати їхнього існування щодо сучасного літочислення. Відносна хронологія історії первісного суспільства розроблена більш-менш досконало і спирається на науково обгрунтовані докази. "Абсолютним" датуванням об'єктів і подій первісності історики користуються здебільшого лише умовно, тому що встановити конкретно, коли саме відбулися ті чи інші події у первісності, навіть за допомогою найдосконаліших сучасних методів, у переважній більшості випадків практично неможливо. Як правило "абсолютними" визнаються дати, отримані переважно природничими методами, які мають значні відхилення від сучасного календаря. Періодизація історії первісного суспільства традиційно узгоджується зі спеціальними геологічною, археологічною та антропологічною періодизаціями.
Переглядів: 4057 | Додав: faktor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: