Головна » 2014 » Березень » 16 » Житомирські ''гроші''.
20:41
Житомирські ''гроші''.
З усіх польських міст і містечок, які мали відношення до боністиці, (тобто, в яких у 20-ті роки минулого століття випускалися й були в обігу місцеві гроші) найбільшу популярність серед колекціонерів бон мають Житомир, Радомишль, Малин та Новгород-Волинський (Звягель).

Обласний центр Житомир (Волинської губернії) в 1918-1919 рр. налічував близько десяти випусків паперових грошових знаків загальнообов'язкового характеру - ті, які мали обіг нарівні з державними грошовими знаками. У ці емісії не входили паперові знаки, які випускалися різними конторами, фірмами або приватними емітентами, про які буде згадано пізніше. Сьогодні йтиметься про розмінні квитках міста Житомира випуску 1918 року.

У 1918 р. місцева влада поклала початок емісії грошових знаків номіналом 1,2,5 карбованців, які згідно напису на лицьовій стороні знака «цілком забезпечувалися Державними кредитними квитками і в 5% короткостроковими зобов'язаннями Державної Скарбниці, захованими в Житомирському відділенні Державного Банку». Це підтверджувалося підписами «Бухгалтер» і «Міський Голова». Квитки були виготовлені на простому папері непоганої якості.

1 карбованець випускався серіями АЕ, АІ з шестизначною нумерацією.

3 карбованця - серіями АТ, АЗ, АЛ з п'ятизначної нумерацією і з перфорованої цифрою номіналу «3» в правій верхній стороні банкноти.

5 карбованців - серіями АГ, АЖ, АК, АТ з п'яти і шестизначною (у двох кольорах - чорним та червоним) нумерацією та перфорованим номіналом у верхній частині банкноти.

Висота цифр на квитках іноді відрізнялася від 4 до 6 мм.

Зовнішній вигляд знаків був досить пристойний, хоча розбіжностей було багато: різну відстань від цифр номіналу, нерівно розрізані знаки, іноді видно сліди іншого знака, навіть різна сторона цифр на одному знакові. Всі знаки цієї емісії без водяних знаків.

У 1919 р. «Народний банк м. Житомира» випускає другу серію «розмінних квитків» номіналами в 50,75,100, 250 рублів.

Знаки мали ті самі друковані відмінності, що і в першій емісії та дві відмінності; російську мову і замість підписів «Бухгалтер» і «Міський Голова» на новому випуску читаємо «Керуючий» і «Касир».

Хочеться звернути увагу на одну невеличку деталь. Автору в колекцію потрапила «Книжка № 60492 Державної ощадної каси при відділенні Державного Банку м. Житомира» за 1915 рік. Завідувачем касою на той час був Васильєв. Його підпис прикрашає деякі квитки багатьох випусків паперових грошей м. Житомира: квитки і чеки «Союзного Банку», Волинській Земської каси дрібного кредиту і др.

Слід зазначити, що зміст тексту квитків першого випуску (1918 р.) на всіх квитках (зворотна сторона) однакове. На квитках 1919 випуску - теж. До цього можна додати: на банкнотах в 100 рублів і 75 рублів Народного банку зустрічається нумерація синього кольору, і серія А Б. Знаки в 250 рублів були випущені лише в серії АВ, АГ. 
Переглядів: 534 | Додав: faktor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: