Головна » 2014 » Березень » 16 » Соціально-економічний розвиток Польщі в X – на початку XII ст.
21:10
Соціально-економічний розвиток Польщі в X – на початку XII ст.
Населення і внутрішня колонізація.
Основна польська територія в цей час охоплювала близько 250 тис. кв. км. До рубежу X-XI ст. на ній проживало від 750 тис. до 1 млн осіб. Щільність заселення була, природно, нерівномірною. Найбільш густо були заселені Центральна Сілезія, центр Великої Польщі, захід Малої Польщі, Куявія і Помор'я. Ліси займали в той час величезні простори, а незаселені області були особливо великі на кордонах між регіонами.
 
Грод, стаючи військово-адміністративними центрами польської держави, поступово обростали ремісничими слободами і давали притулок ринків, села залишалися невеликими, але все-таки більше колишніх, об'єднуючи до 10-15 дворів. Їх місце розташування і раніше було нестабільним, оскільки населення освоювало все нові й нові землі. Базовою виробничої та соціальної осередком замість великої родини ставала мала, що обробляється в двох полях 8-9 га землі.
 
Ця внутрішня колонізація, як встановили останнім часом історики, почалася порівняно рано - вже в XI-XII ст., тобто ще до того, як розгорнулася так звана «німецька колонізація». З одного боку, першопрохідцями, що випалювали і корчували ліс, виступали люди або цілі сім'ї, з тих чи інших причин опинилися поза громади. В ході такої стихійної селянської колонізації могла переміститися на нове місце і ціле село. З іншого - монастирі використовували залежне населення для організованого освоєння цілинних земель. Коли робочих рук не вистачало для розчищення свіжої оранки, світські феодали і церква запрошували переселенців, надаючи їм на відміну від іншої частини залежних селян статус «вільних гостей» - госпітов. Вони несли певні повинності на користь власника земель, але могли в будь-який момент його покинути, не маючи, однак, ніяких прав на оброблений наділ. Розробка юридичних норм для «вільних гостей» привела до фіксації правового статусу та інших селян. Підкреслимо, втім, що в XI-XII ст. всі ці процеси тільки розгорталися, придбавши дійсний розмах лише в XIII-XIV ст.
 
Сільське господарство.

Землеробство і скотарство розвивалися з X ст. не тільки в селянських господарствах, а й у феодальних вотчинах. Саме остання становить нововведення, незнайоме попереднім епохам. Її призначення полягало в тому, щоб забезпечувати всім необхідним дружину великого князя і збір державної ренти-податку з селянства. Грод і князівська вотчина були тісно пов'язані один з одним. Вотчини Х-ХІ ст. були виключно князівськими, в XII ст. вони стали переходити в руки окремих сімей, що формували феодальний стан.
 
Головну роль при цьому в княжому, а пізніше приватно-феодальному вотчинному господарстві грало не землеробство, а тваринництво, яким займалася частина селян у вотчині. Поряд з цим спеціальні люди відповідали за організацію полювання, яка була не тільки спортом і розвагою, але і важливим підмогою в постачанні дружини м'ясом, особливо солониною напередодні великих походів. Ще одну групу працівників вотчини складали ремісники, що найчастіше мали і свій наділ землі. Виниклі слідом за князівськими приватновласницькі вотчини були організовані схожим чином, правда, в меншому масштабі.
 
У традиційному селянському господарстві X-XII ст. підсічно-вогнева система поступово поступилася місцем стабільному орному землеробству, хоча на периферії колонізація супроводжувалася випаленням лісу. Панівною системою землекористування було двопілля, лише в XII ст. на зміну йому починає приходити трипілля (виділення поряд з ярою ріллею і парою озимого поля). Єдиною системою добрива було спалювання стерні, яка після збору врожаю залишалася дуже високою, оскільки під час жнив обрізали серпом лише колоски. Гній використовувався тільки в городах.
 
Основним знаряддям праці залишалася соха із залізним наконечником, серпи були залізними, ціпи - дерев'яними, жорна аж до XII ст., коли стали з'являтися перші млини, - ручними. В якості тяглової сили використовували волів, а з XII ст. - і коней.
 
Основною зерновою культурою залишалося просо, але все більше значення стало набувати вирощування жита. Пшеницю сіяли рідше, в основному на хороших землях Південної Польщі. З інших культур був поширений ячмінь, який використовувався для приготування каші і пива, вже в XI ст. витісняв мед в якості основного хмільного напою. Сіяли також горох, боби, сочевицю, з городніх культур - ріпу, моркву, огірки, з технічних - льон і коноплі. Акультурація фруктових дерев тільки починалася, тому фруктами поки майже не балувалися. Окремі князівські і церковні вотчини мали виноградники, але вироблене вино було поганої якості і служило головним чином для літургійних потреб. За підрахунками Г. Ловмянського 60% потреб селянської родини в їжі покривалися за рахунок хліба, каш та інших зернових продуктів, близько 25 - за рахунок м'яса, 10% - за рахунок молочних виробів, решта - медом, пивом і овочами.
 
Тваринництво в селянському господарстві було представлено волами, свинями (яких пасли в лісі), вівцями і коровами. Розводили також птицю. У вотчинах, в першу чергу княжих, велику роль відігравало спеціалізоване тваринництво, в якому особливе місце займало конярство. Велика рогата худоба вирощували для забезпечення м'ясом столу сеньйора і його дружини. Довгий час могутність і багатство феодала вимірювали не стільки кількістю землі або залежних селян, скільки численністю табунів і стад.
 
Поряд із землеробством і скотарством в сільському господарстві як і раніше був велика питома вага збиральництва. Велике значення мали пасіки і медоваріння, оскільки мед заміняв та алкогольні напої, і цукор, а після прийняття християнства нагальною потребою стало виробництво воскових свічок. За використання бортей і пасік землевласнику вносили спеціальну данину, пасічники склали привілейовану професійну групу. Не меншим повагою користувалися Бобровников, бо розведення та вилов бобрів вимагали також спеціальних навичок. Мед, віск і хутра були істотною статтею експортної торгівлі. Зберігало, зрозуміло, своє значення і рибальство. У міру розвитку феодальних відносин землевласники прагнули обмежити права селян на використання лісу, річок і водойм.
 
Ремесло і торгівля.

Протягом X-XII ст. в польських землях поряд з традиційним домашнім ремеслом розвивається ремесло професійне, спеціалізоване, поступово концентруючись в утворювалися навколо Грод містах і великих феодальних вотчинах. У XII ст. в польських джерелах ми вже зустрічаємо згадки про вугільників, теслярів, мореплавців, бондарів, кравців та ін. У вотчинах складалися села, що спеціалізуються в тому чи іншому ремісничому виробництві, - села, де жили ковалі або варильники солі, теслі чи кожум'яки, бондарі або ткачі. Сліди таких поселень залишилися в дійшли до нас топонімах: Сольники, Боварі, Колоджейє, Щитники, Санніков і т.п. З XII ст. стала розвиватися і гірнича справа: для отримання свинцю, срібла, золота створювалися примітивні шахти, де працювали, мабуть, княжі невільники; залізну руду добували в неглибоких ямах. На півночі Польщі виникли найпростіші солеварники, в малопольських селищах Бохня і Величка стали витягувати кам'яну сіль з-під землі.
 
Поступово центрами ремесла і торгівлі ставали міста, які, однак, аж до XII ст. ще дуже мало нагадували міста зрілого Середньовіччя: юридично вони повністю залежали від князя, на користь якої збиралися торгові мита та ремісничі податки. Городяни були зобов'язані нести і відробіткову повинність. Хоча в XII ст. власна монета витіснила з обігу іноземну, місто у внутрішньо-польській та локальній торгівлі грав ще дуже невелику роль, а зовнішня торгівля була монополізована дружинно-феодальними шарами. Швидше за інших розвивалися Західнопоморські міста (Волін, Щецин, Колобжег), росло значення Вроцлава та Кракова як посередників між Центральною Європою та давньоруськими землями; Познані та Гнєзно - як ланки між Помор'ям і Південної Польщею.
 
В цілому до XIII ст. польська економіка зберігала глибоко натуральний характер з абсолютним переважанням аграрного сектора.
 
Соціальна структура та соціальні відносини. 

У X-XII ст. в Польщі йшов процес феодалізації, тобто виникнення системи вотчинного землеволодіння і складання двох основних соціальних груп середньовічного суспільства: залежного селянства і феодалів. Всупереч пануючій довгий час у вітчизняній науковій літературі думці польський феодалізм до XII ст. грунтувався не на приватній великій феодальній вотчині, яка до цього часу просто не існувала як скільки-небудь значне явище, а на централізованій системі державної експлуатації залежного населення. Відповідно дружинник був феодалом лише остільки, оскільки залишався членом цієї військово-політичної корпорації. Феодалом у власному розумінні слова виступала сама держава в особі великого князя. Селяни в свою чергу зберігали особисту свободу і беззаперечне право користування землею як піддані государя. З державою їх пов'язувала централізовано зібрана рента, що була одночасно і податком.
 
Ця ранньосередньовічна система соціальних відносин, типова для більшості варварських товариств, вростає в феодалізм, в XI-XII ст. поступалася місцем класичному, «нормальному» феодалізму. Суть цього процесу була в тому, що держава передавала право використовувати частину централізованої ренти окремим представникам військово-дружинної верхівки, роздаючи в умовне тримання державні землі з сидячими на них селянами. З часом ці землі - через наділення їх податковим, судовим і адміністративним імунітетом - перетворювалися з, так би мовити, службових резиденцій в приватні феодальні вотчини. Процес феодалізації йшов, таким чином, не знизу (шляхом соціальної диференціації громади і виникнення приватної власності на землю, на основі якої пізніше виростала держава), а зверху - через роздачу державних земель спочатку в умовну, а потім безумовну власність членів військово-феодальної дружинної корпорації.
 
Першими недержавними феодальними вотчинами стали вотчини церкви. Найбільшою з них була вотчина голови польської католицької церкви Познанського (Гнезненського) архієпископа, яка, як видно з папської булли 1136 р., налічувала близько 150 поселень, 1000 селянських господарств, більше 6 тис. селян. Зрозуміло, такий комплекс не міг скластися швидко, тому можна припускати, що церковні вотчини почали з'являтися вже незабаром після прийняття християнства Мешко I. Це не означає, що церква відразу ж придбала незалежну матеріальну базу. Навпаки, духовенство аж до XII ст. залишалося в такій же залежності від князя, як і його власні дружинники. Проте саме духовенство раніше за інших отримує статус стану, тобто наділяється поруч прав і привілеїв, які роблять його в великій мірі непідвладним князівського сваволі і незалежним від світської феодальної знаті. XI-XII ст. стали часом складання духовенства як станової групи в соціальній структурі польського середньовічного суспільства.
 
Світська феодальна вотчина виникає в Польщі пізніше церковної. Процес цей розгортається лише в другій половині XI-XII ст. і розширюється тільки разом із затвердженням режиму феодальної роздробленості. Тому головним фактором, що відокремлює феодалів від іншої маси населення і одну групу феодалів від іншої, виступає не земельне багатство. Можновладці, вищий шар серед військово-дружинної аристократії, виділяється завдяки політико-психологічним, а не економічним і соціальним чинникам: воно спирається на придбаний даним родом військово-політичний авторитет, престиж в дружинному середовищі, близькість до самого князя, характер виконуваних при дворі і в дружині функцій, почасти на рухоме майно, наприклад кількість належить тому чи іншому можновладцю худоби і коней. Ці люди фігурують в джерелах як «кращі люди» (optimates). Коріння цієї групи сходять до колишньої племінної верхівки. У Польщі за перших П'ястів можновладцями стають воєначальники, командири гарнізонів (каштеляни), найближчі радники князя.
 
Лицарство становить основну масу військово-служилого середовища. Воно вже зовсім не схоже з дружиною племінних часів, оскільки не консолідовано ні спорідненістю, ні єдиною територією. Лицар повністю залежить від князя, який забезпечує йому їжу, одяг, житло, екіпіровку і навіть займається його шлюбними справами. Навколо самого князя концентрується дружинна еліта, а лицарі, що сиділи під початком князівських намісників в локальних гарнізонах, мало чим відрізнялися за способом життя від селян чи ремісників. Поряд з лицарями в джерелах XII ст. ми зустрічаємо і третю категорію військово-служилих людей - влодик, селян, призиваються час від часу на військову службу. Це маргінальна група, яка вказує на незрілість станово-класових структур і яка пізніше розчиниться між дворянством і селянством. Починаючи з XI ст. розвернувся процес осідання дружинників на землі в результаті князівських земельних пожалувань, що і створило передумови для феодальної роздробленості.
 
В цілому ні можновладці, ні лицарство навіть в XII ст. ще не набули рис і статусу середньовічного служилого дворянства і феодальної аристократії, не склали поки стану. У той же час вони вже далеко не схожі на племінну аристократію і воїнів племінних часів. З цієї точки зору X-XII ст. складають перехідний період між феодальним і дофеодальним ладом.
 
Польське селянство в X-XII ст. залишалося особисто-вільним, об'єднаним в традиційні громади, гміни. У міру розгортання процесів феодалізації з однорідного середовища землеробів виділялися групи, які потрапляли в залежність від окремих землевласників. Цей процес відбився в диверсифікації термінології джерел, що стосуються цього стану. Проте переважання форм державного феодалізму і потреби внутрішньої колонізації сприяли збереженню польськими хліборобами традиційного статусу особистовільних підданих князя. У князівських і церковних вотчинах поряд з селянами можна було зустріти і безземельних холопів-невільників, роль яких у господарстві і питома вага в соціальній структурі були невеликі.
 
Що стосується польського бюргерства, то в XI-XII ст. воно починає тільки складатися як відокремлена соціальна група, оскільки навіть спеціалізоване ремесло залишалося заняттям сільських жителів, а торгівля - монополією дружини. Проте в XII ст. - особливо в Сілезії і Помор'я - з'являються зрілі форми міської організації та бюргерський стан виступає як особливий шар в соціальній структурі суспільства.
 
Таким чином, Польща X-XII ст. була суспільством, в якому лише намітився розподіл на соціальні групи, характерні для зрілого феодалізму, і самі процеси феодалізації були ще далеко не завершені.
Переглядів: 2452 | Додав: faktor | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: