Головна » 2014 Квітень 15 » Культура багатовалікової кераміки.
16:46 Культура багатовалікової кераміки. | |
Пам'ятки багатоваликової кераміки вивчені не досить повно, хоча місцезнаходження з цією керамікою в Подніпров'ї відомі ще з кінця XIX — початку XX ст. Ареал їх поширення майже повністю збігається з зоною, зайнятою у попередній час катакомбною і частково середньодніпровською культурами. Після спеціальних досліджень поселень Бабине III на Нижньому Дніпрі і Волинцеве-городок на Сеймі С. С. Березанська виділила ці пам'ятки в самостійну культуру. Нині їх вивчає І. О. Післарій. Датується культура багатоваликової кераміки другою половиною XVII — XV ст. до н.е. Західна межа поширення її проходить приблизно по лінії Одеса — Кишинів — Вінниця — Житомир, східна — по долині р. Дон.
Відомо більше 200 пунктів з багатоваликовою керамікою. Це переважно поселення або їх сліди, курганні поховання, випадкові знахідки, скарби. Деякі поселення в Подніпров'ї та на Дону розміщені на високих мисах корінного берега, зручних для захисту. На поселеннях Бабине III, Волинцеве-городок, Лівинцівське досліджено житла типу землянок, а також наземні глинобитні споруди розміром 9 х 4 м з коридором.
Поховання являють собою окремі могили, що влаштовувалися у старих курганах. Ховали померлих у простих ямах, інколи з підбоєм в одній зі стінок. Зустрічаються поховання в кам'яних скринях. Переважає скорчене на боці трупопокладення. Орієнтація кістяків нестала. Особливістю поховаль-ного обряду культури багатоваликової кераміки є незначна кількість глиняного посуду серед супровідного інвентаря, що ускладнює культурну ідентифікацію поховань.
Кераміка культури відома за знахідками з поселень. Основною кера-мічною формою є горщик високих пропорцій, часто ребристий, з широким горлом і плоским дном. Менше поширені горщики з короткою шийкою, миски. Інші знахідки в комплексах багатоваликової кераміки дуже нечисленні Орнамент багатий і оригінальний, складається з кількох наліпних валиків або прокреслених ліній. Мотиви візерунка включають прямі ряди ліній, заштриховані трикутники або чотирикутні поля. На поселенні Бабине і в деяких похованнях знайдено бронзові ножі, шила, крем'яні вістря стріл, дротиків кількох типів: черенкові, листоподібні, з увігнутою основою тощо. З кам'яних виробів виявлено терки, абразиви, зрідка жолобчасті, сокири-молоти.
Серед кістяних речей знайдено вістря, швайки, лощила, рибальські гачки, рогові дископодібні псалії. Велику серію становлять кістяні овальні пряжки з двома отворами — великим центральним і маленьким бічним. Такі пряжки потім зустрічаються у похованнях зрубної культури періоду пізньої бронзи. Прикрас відомо дуже мало. На поселенні Бабине знайдено склоподібні "фаянсові" буси — прості циліндричні та з двома виступами по боках. Їх, як і подібні знахідки комарівської культури, вважають виробами єгипетського походження.
Питання походження пам'яток багатоваликової кераміки, як і доля носіїв цієї культури, не досить з'ясовані. Деякі дослідники вважають, що вони генетично пов'язані з катакомбною культурою, інші вбачають у них український варіант ранньозрубних пам'яток.
| |
|
Всього коментарів: 0 | |