Головна » 2014 » Березень » 16 » Історія і впровадження перших паперових грошей
20:17
Історія і впровадження перших паперових грошей



Паперові гроші – наділені примусовим курсом грошові знаки або символи повноцінних грошей, випущені для витрат держави.

Поява паперових грошей зумовлена відставанням видобутку коштовних металів від зростаючих потребу засобах обігу, дороговизною металевого обігу тощо.

Вже  в  глибокій  старовині  люди  займалися  торгівлею, а, отже, і фінансовими операціями. Грошей тоді, в звичному для нас розумінні, ще не існувало: люди по-своєму оцінювали свій  товар, мінялися їм, торгували, давали грошові розписки або розпорядження, які, як свідчить історія, вироблялися на глиняних таблицях (Схід),  на  бересті  (Стародавня  Русь)  і т.п.

Багатство (капітал) у багатьох народів протягом тисячоліть вимірювалося кількістю голів худоби, яка також застосовувалася при  торгових розрахунках. До речі, слово "капітал" відбулося від латинського caрut- голова.

Проте в різних країнах як платіжні засоби застосовувалася не тільки худоба, але і безліч інших, більш екзотичних предметів:  перлини,  браслети, металеві лозини і кільця, прянощі, фарби,  сіль,  шкури  тварин,  шовкові  і полотняні хустки, бронзові  дзвоники,  зменшені  копії  предметів  культу  і домашнього побуту.

Але це був не вихід. З часом користуватися биками,  шкурами  тварин, черепашками і т.п. як платіжні засоби, ставало все більш і  більш  незручно. Необхідно було винайти новий вид платіжного засобу, прийнятного при розрахунках за товар. І на зміну їм прийшли монети. З розвитком товарного виробництва роль грошей все більш закріпилася за благородними металлами (золото, срібло, застосовувалася також і мідь), які поступово придбали форму монети.

У всіх цивілізаціях, за винятком самих примітивних, люди прямо не обмінюють один товар на інший. Замість цього вони продають свій товар за гроші, а потім на виручену суму купують товар, який їм потрібен. 
Через гроші можна знайти не тільки те, чи потрібен взагалі товар суспільству чи ні, але і те, якою мірою він потрібний. Якщо, наприклад, певний товар, потрібний суспільству, проведений в зайвій кількості, то при його продажі на ринку він буде прирівняний до меншої кількості грошей, ніж це відповідає його вартості, і таким шляхом товаровиробник знайде, що частково його праця була витрачена даремно. 
У ринковій економіці гроші виступають у якості влади над людьми. Отже, гроші - це специфічний товар, монопольно виконує роль загального еквівалента.

У таких умовах виникла ідея про випуск паперових грошей, які були б забезпечені якимось незмінним надбанням країни. Звичайно, паперові гроші менш довговічні, ніж металеві, але зручність і швидкість їх виготовлення дозволяють легко замінити зношені купюри. Купюри набагато зручніше в обігу, ніж монети. Але згадані вище зручність і швидкість є одночасно і особливим недоліком паперових грошей, так як виникає спокуса покриття витрат держави за рахунок додаткової емісії. Звичайно, існувала практика випуску монет зі зниженим вмістом коштовних металів, але вона не була такою масштабною.

Перша поява грошей у Китаї.

Паперові гроші з'явилися в Китаї у VIII ст. н. е.. (Папір там вперше була проведена приблизно в 100 р. н. е.). Найбільш ранній тип паперових грошей у Китаї представляв собою особливі розписки, що випускаються або під цінності, що здаються на зберігання в спеціальні лавки, або як свідоцтв про сплачені податки, що зберігаються на рахунках в центрах провінцій, а не в столиці.

Паперові гроші справляли велике враження на мандрівників, які відвідували Китай в VII-VIII ст. Марко Поло писав, що випуск паперових грошей - це новий спосіб досягнення тієї мети, до якої так давно прагнули алхіміки. У XIII в. уряд Чингіз-Хана вільно обмінювати паперові грошові знаки на золото, тому підробка паперових грошей приносила великі доходи і вважалася страшним злочином. До 1500 р. китайський уряд був змушений припинити випуск паперових грошей з-за труднощів, пов'язаних з надмірним випуском та інфляцією, але вже існували тоді в Китаї приватні банки продовжували емісію паперових грошей.

Банкноти Сполучених Штатів Америки

Першими паперовими грошима, що випускаються урядом США, були банкноти Сполучені Штатів. Спочатку вони призначалися для фінансування ведення Громадянської війни, і отримали назву «грінбекі». 
Випуск банкнот Сполучених Штатів - приклад того, як уряд може фінансувати свої операції за допомогою друкарського верстата. У період з початку Громадянської війни в 1861 р. до її закінчення в 1865 р., податковими надходженнями забезпечувався лише 21% витрат федерального уряду. Всі інші кошти були отримані від позик і емісії банкнот. З 1861 по 1865 рр.. на Півночі США відбулося подвоєння грошової маси і мав місце двократне зростання цін. Коли війна закінчилася, банкноти Сполучених Штатів становили майже половину загального обсягу перебували в обігу готівкових грошей, причому кількість цих банкнот в 1865 р. практично не відрізнялося від тієї кількості, яке було випущено за роки війни. Значення банкнот Сполучених Штатів поступово знижувався в міру того, як з'являлися нові типи паперових грошей, що задовольняють зростаючі потреби розширюється економічної системи США.

Банкноти Сполучених Штатів - відомі як «грінбекі» - перший тип паперових грошей, що випускалися в обіг федеральним урядом США. Казначейство США розпочало випуск цих грошей під час Громадянської війни.

Під час Громадянської війни Південь стикався приблизно з такими ж фінансовими проблемами, що і Північ. Податкові надходження були ще менше, ніж на Півночі, і конфедератам також доводилося випускати великі кількості паперових грошей, щоб фінансувати діяльність уряду. З січня 1861 р. по січень 1864 кількість грошей, що перебувають в обігу на Півдні, зросла майже в 12 разів, а ціни виросли в 28 разів. Незважаючи на те, що Конфедерація провела в лютому 1864 грошову реформу, обмінявши старі готівкові гроші на меншу кількість нових грошей, розширення пропозиції грошей тривало, і інфляція прискорилася. До кінця війни гроші конфедератів знецінилися, і повністю зникли з обігу.

Політика, пов'язана з «грінбекамі». Протягом майже двох десятиліть після Громадянської війни «грінбекі» були одним з головних політичних питань. Спочатку, коли Казначейство США випускало банкноти Сполучених Штатів, вони не погашалися золотом ні самим Казначейством, ні банками. Після Громадянської війни прозвучали виступи на підтримку того, щоб зробити ці банкноти погашаються, стверджуючи, що для досягнення цієї мети кількість банкнот має бути зменшена. У 1866 р. Конгрес США прийняв рішення про вилучення «грінбеков» з обігу в кількості 10 млн. доларів щомісяця протягом перших шести місяців, а потім - у кількості 4 млн. доларів щомісяця. Багато фермерів і інші верстви населення, які могли постраждати від дефляційних ефектів, виступали проти такої політики, і через два роки вилучення «грінбеков» було припинено. У наступні роки, особливо в періоди криз, секретарі Казначейства США тимчасово виробляли повторні випуски додаткових банкнот, стверджуючи, що для цього використовувалися резерви. Протиріччя і суперечки з цього питання, а також з питання про те, чи має Конгрес законне право зобов'язати кредиторів приймати «грінбекі» на сплату за борги, продовжували наростати. У результаті множилося число судових розглядів і пропозицій про прийняття нових законів.

Банкноти Сполучених Штатів залишалися непогашаемимі до 1879 р., коли Закон про відновлення обміну паперових грошей на дорогоцінні метали (Specie Resumption Acf), прийнятий в 1875 р., наділив Казначейство США правом погашати ці банкноти золотом. Закон 1875 зобов'язав Казначейство знову зменшити кількість «грінбеков», що знаходилися в обігу, на цей раз з розрахунку 4 долари, що припадають на кожне збільшення обсягу національних банкнот на 5 доларів. Ця політика знову викликала потужний підйом активності опозиції, у результаті її проведення припинилося три роки потому, коли знову утворилася «Партія грінбек» завоювала 10% голосів на виборах і підлозі чіпа 14 місць у Конгресі.

«Грінбекі» і валютні курси. Коли банкноти Сполучених Штатів стали погашаються, США практично перейшли від паперового стандарту до золотого. При паперовому стандарті ціна унції золота, виражена в «грінбеках», змінювалася. Оскільки золото обмінювалося на іноземну валюту для купівлі товарів у інших країн, обмінний курс теж змінювався. У цей період обмінні курси були гнучкими і неконтрольованими. Після 1879 ціна однієї тройської унції золота була зафіксована на рівні 20,67 долара, і Казначейство було готове до обміну банкнот Сполучених Штатів або інших типів готівкових грошей на золото за цією ціною; період гнучких обмінних курсів завершився. 

Срібні сертифікати. Закон Бленда-Аллісон (Bland-Allison Act) 1878 р. дав Казначейству США право випускати так звані срібні сертифікати, які залишалися важливим типом паперових грошей аж до 1968 р. Як емісія срібних сертифікатів, так і здійснення закупівель срібла були пов'язані з численними політичними протиріччями , існували в грошовій сфері в останні три десятиліття XIX ст. Закон про карбування монет (Coinage Act) 1873 демонетизированного срібло, замінивши біметалічний стандарт золотим стандартом. Відповідно до цього закону, повинні були карбуватися не стандартні срібні долари з вмістом металу вартістю в 1 долар, а так звані «торгові» долари, з таким же срібним змістом, як в монетах по півдолара, двадцять п'ять і десять центів. Таким чином, срібло призначалося для виготовлення розмінної монети, і воно вже не виконувало ролі стандарту вартості. Спочатку виробники срібла не заперечували проти цього, однак незабаром вони поміняли свою думку, оскільки ціни на срібло впали в результаті зростання видобутку та зменшення спору, пов'язаного з переходом багатьох країн до золотого стандарту. 

Карбування розмінної монети вимагала дуже незначних кількостей срібла, і в цей період деякі групи людей розгорнули компанію за вільний і необмежений випуск срібних монет. Вони заявляли, що Закон 1873 р. - це результат змови, і навіть називали його «злочином - 73». За допомогою подібних гасел, різного роду інтриг серед законодавців на Заході і підтримки з боку громадської думки, яку отримували будь-які заходи, здатні повернути назад те, що відбувається в той період зниження цін. Конгрес зумів прийняти кілька біллів про закупівлі срібла. Відповідно до Закону Бленда-Аллісон 1878 Казначейство США було зобов'язане купувати срібло на 2 млн. доларів щомісяця за ринковою ціною; частину придбаного срібла призначалося для забезпечення резервних вимог по срібним сертифікатами, а частина йшла на виробництво срібних монет. Надмірна кількість придбаного срібла, не йде ні на одну з цих цілей, називалося «вільним сріблом», і залишалося на зберіганні.

Закон Шермана про закупівлі срібла 1890 року зобов'язував Казначейство США щомісячно купувати певну кількість унцій срібла, а не будь-яку кількість, відповідне вартості в 2 млн. доларів, що спочатку призвело до зростання доходів виробників срібла. Для оплати срібла, що купується згідно з цим Законом, Конгрес США наділив Казначейство США правом випускати спеціальні «Казначейські векселі 1890», причому вони повинні були обов'язково обмінюватися як на золото, так і на срібло. Зважаючи небезпечного виснаження золотих запасів та інших фінансових труднощів, пов'язаних з фінансовою панікою 1893 р., цей Закон у 1893 р. був анульований. Після цього «Казначейські векселі 1890» були вилучені з обігу і замінені срібними сертифікатами. 

Банкноти ФРС (Federal Reserve Notes). Закон про Федеральної Резервної Системи (Federal Reserve Act) 1913 р. санкціонував емісію банкнот ФРС, сьогодні є основною формою паперових готівкових грошей у США. Ці банкноти є зобов'язаннями дванадцяти Федеральних Резервних банків, що становлять Федеральну резервну систему. Маленька емблема, зображена зліва від портрета на кожній з таких купюр, показує, який з банків випустив банкноту в обіг. У практичних цілях, однак, всі банкноти мають взаємозамінністю і можуть розглядатися як зобов'язання ФРС в цілому.

Паперові гроші Російської Імперії.

Протягом майже всього XVIII ст. Російська імперія вела численні військові кампанії, які вимагали значних витрат. Зазвичай для цих цілей використовувалися срібні гроші, цінувалися на європейських ринках і були засобом міжнародних розрахунків. Однак російська скарбниця відчувала постійний дефіцит срібла. Інтенсивний випуск мідних грошей у період правління імператриці Єлизавети Петрівни не зміг задовольнити запити держави і наситити скарбницю сріблом. Тому генерал-прокурор Сенату Я. П. Шаховської запропонував уряду варіант, пов'язаний з ходінням паперових грошей - «цидулу» (перекручене від німецького Zettel - назви паперових грошей, які зверталися в південних областях Німеччини). Коли до влади прийшла імператриця Катерина II, прийняте ще в 1762 р. рішення про заснування Державного банку, який за зразком Банку Англії мав би право випуску банківських білетів, було відкладено на кілька років. Але разгоравшаяся російсько-турецька війна і хронічний дефіцит державного бюджету знову пробудили інтерес до ідеї випуску паперових грошей. У 1768 р. імператриці була подана записка, що обгрунтовувала вигоди ходіння паперових грошей. Автором її був граф К. Є. Сіверс - гофмаршал і дійсний камергер при дворі. У записці К. Є. Сіверса обмовлялися заходи, які могли бути прийняті для прискорення і полегшення грошового обігу і тим самим для кращого розвитку торгівлі. Спеціально створений банк повинен був випускати «Цеттель» - асигнації, які могли вільно обмінюватися на дзвінку монету і прийматися як законний платіжний засіб. 

29 грудня 1768 був оприлюднений маніфест про заснування в Санкт-Петербурзі та Москві державних банків для обміну асигнацій. Причиною введення паперових грошей оголошувалася «тягар мідної монети», затруднявшая її звернення. Однак справжню причину введення державних асигнацій ще до відкриття банків назвав князь А. А. Вяземський: вони, на його думку, повинні були покрити витрати, пов'язані з російсько-турецькою війною. 

У маніфесті говорилося, що асигнації мають ходіння нарівні з монетою і «є людям з тими асигнаціями видавати за оні грошей, скільки належить, негайно». Було встановлено, що випуск паперових грошей не повинен перевищувати готівкову суму дзвінкої монети, що знаходиться в банку. Початковий капітал Асигнаційного банку становив 1 млн. рублів мідних грошей - по 0,5 млн. рублів Петербурзької та Московської конторам, - які було рекомендовано взяти із сум скасованого Мідного банку. Цей металевий фонд повністю забезпечував емісію паперових грошей, ліміт якої був визначений у 1 млн. рублів. 

Замість п'яти номіналів, які були передбачені указом Петра III від 25 травня 1762 про випуск «банківських нот», Катерина II залишила тільки чотири - 25, 50, 75 і 100 рублів. Незабаром їх залишилося три «з-за непереборного спокуси для грамотіїв переправляти на абсолютно однакових білих папірцях двійку на сімку». Скарбниці довелося викупити всі 75-карбованцеві асигнації і скасувати їх. Петербурзька контора Асигнаційного банку отримала для проведення операцій 364 525 рублів асигнаціями і 17461100 рублів монетою; Московська - 192 549 і 8 763 550 рублів відповідно. Випуск асигнацій став дуже прибутковою справою. Собівартість їх була мізерною порівняно зі срібною і мідною монетою. Автор проекту введення «Цеттель» граф К. Є. Сіверс не втратив і особисту вигоду. Асигнаційний папір виготовлялася на належала йому Красносельській паперовій фабриці. З 1 березня по 8 грудня 1772 р. на ній було виготовлено 93,6 тис. асигнаційні листів, а в 1775 р. - 48,0 тис. асигнаційні аркушів. За цей папір, на якій друкованим таборували прокочувалися великі номінали, Сенат платив по дві копійки за лист. Справжність паперових грошей пересвідчувалася підписами сенаторів, що ставилися на купюрах, і лише з 1787 р. - підписами чиновників банку. 

Збережені баланси Асигнаційного банку в 1770-і рр.. показують, що насправді контори банку мали достатні запаси мідної, срібною та золотою монети, але срібну і золоту монету держава використовувала головним чином для оплати зовнішніх витрат і позик. Так, в кінці 1774 р. в Петербурзькій конторі знаходилося на 366 850 рублів асигнацій і на 13481550 рублів монети. У Московській конторі в кінці 1775 р. було 331 325 рублів асигнаціями і 5872075 рублів монетою. 

Рік від року кількість асигнацій збільшувалася - уряд намагався покрити додатковими не забезпеченими металевим фондом випусками паперових грошей бюджетний дефіцит. Однак ці заходи не принесли відчутного результату. У державному бюджеті на 1810 р. перевищення витрат над доходами склало 105 млн. рублів, а державний борг досяг 577 млн. рублів. Відомий реформатор М. М. Сперанський - автор плану оздоровлення фінансової системи країни, представленого імператору Олександру I в тому ж році, в якості одного з перетворень пропонував вилучити з обігу асигнації. М. М. Сперанський назвав асигнації державним боргом і запропонував організувати спеціальний фонд для їх погашення, складений з коштів, отриманих за рахунок розпродажу державного майна в приватну власність. У розробленому ним проекті «Про монетному обігу» передбачалися введення кредитних квитків та їх обмін на срібні рублі. Цей обмін, за задумом М. М. Сперанського, слід було проводити за «загальному курсу», тобто на основі рівності курсів металевих і паперових грошей.

Діяльність Асигнаційного банку протягом усього періоду його існування слід визнати достатньо ефективною, тому що вона в тій чи іншій мірі дозволяла казні покривати бюджетні дефіцити. Таким чином, мета створення Асигнаційного банку була досягнута - держава отримала можливість протягом тривалого часу розплачуватися за різні товари і послуги всередині країни грошовими сурогатами, курс яких був свідомо більш низьким, ніж курс срібного рубля.  
Переглядів: 2680 | Додав: faktor | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: